Berna Usta
3 years ago - 1 Dakika, 36 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünya Satranç Gününüz Kutlu Olsun! Satranç Nasıl Ortaya Çıktı?

Tarihi bir oyun olan satranç, günümüzde hala popülerliğini sürdüren ve kazanması zor bir oyun. Satrancın ortaya çıkışı ise oldukça tartışmalı bir konu.

Dünya Satranç Gününüz Kutlu Olsun! Satranç Nasıl Ortaya Çıktı?


Bundan 4000 yıl önceki Mısır piramitlerinde satranca benzer kabartmalar bulunmaktadır. Bu bulgular satrancın tarihinin çok eskiye dayandığını gösteriyor fakat satranç oyununun bugünkü halini alması budist rahipler tarafından olmuştur.

Çaturanga - Çatrang - Şatrang - Satranç

M.S 3. 4. yüzyıllarda Hindistan’da Çaturanga denilen bir oyun oynanmaya başlanır. 7. yüzyıla kadar nasıl geliştiği belli değildir.

Tarihçiler, Çaturanga’nın (Satranç) dini baskılar yüzünden Çin’e kaçan Budist rahipler tarafından Çin’e götürüldüğünü düşünmektedir. Çaturanga Çin’de 8. yüzyılda moda haline gelmiştir.

Doğu’da satrancın gelişimi bu şekilde seyrederken batıda ise 7. yüzyılda İran topraklarında “Çatrang” adıyla oynanmaya başlanmıştır. Araplar, Perslerden gördükleri bu zor ve ilginç oyuna merak duymaya başlamışlar ve ona “Şatranç” demeye başlamışlardır.

Müslüman Arapların 700 yılında İspanya’yı fethetmesiyle Avrupa’da Müslüman bir devlet olan Endülüs Devleti kurulmuştur. Avrupa’nın satranç ile tanışması Endülüs sayesinde olmuştur.

Dünyanın birçok yerine yayılan bu oyunun kurulları zamanla değişmiş ve gelişmiştir. Yüzyıllarca yavaş yavaş stratejik bir şekilde oynanan satranç, fil ve vezirin icadı ile daha hızlı ve atik oynanan bir oyun haline gelmiştir.

Vezirin oyuna katılmasıyla Şahın biraz yardıma ihtiyacı olduğu anlaşıldı ve bir süre rok hareketi geliştirildi ancak iki hamlede gerçekleştiriliyordu. 17. yüzyıl başlarından itibaren ise rok hareketi bir hamlede yapılmaya başlandı.

1851 yılında İngiltere’de ilk defa uluslararası düzeyde satranç turnavası düzenlendi. Turnuva şampiyonu Howard Staunton ortak satranç kurallarının belirlenmesini istedi. (ok, geçerken alma berabere kuralları,dokunulan taşı oynama kuralı vb) Fakat onun bu isteği dikkate alınmadı.

Satranç kurallarının bugünkü halini alması Dünya Satranç Federasyonu’nun (FIDE) kurulmasıyla mümkün oldu.