Burak GÜRAN
3 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Çavuşoğlu: "ABD, Kovboy Filminde Olduğu Gibi Ben Her İstediğimi Yaparım" Derse Karşılığını Görür

Resmi temaslarda bulunmak üzere Litvanya’nın başkenti Vilnius’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu burada düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu: "ABD, Kovboy Filminde Olduğu Gibi Ben Her İstediğimi Yaparım" Derse Karşılığını Görür


Bağımsız Litvanya’nın yeniden kuruluşunun 100. Yılı kutlamaları dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul edilen Çavuşoğlu burada Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile görüştü. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın tebriklerini ve iyi dileklerini iletti.

Siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilere ilişkin iş birliği imkanları değerlendirilen görüşmeden sonra Litvanyalı mevkidaşı Linas Linkevicius ile basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, “Rusya ile ilişkilerimiz AB ile ilişkilere ya da ABD’ye alternatif değil. Türkiye’nin dış politikası denge gözetmektedir.” Dedi.

Türkiye’nin S-400 alımı sebebiyle ABD’nin F35’lerle ilgili tutumuna yönelik sorulan bir soru üzerine, "ABD, Kovboy filminde olduğu gibi 'ben her istediğimi yaparım' derse bunun bir karşılığı olur. Biz ABD’den Patriotları istedik ya vermek istemediler yada veremediler. Bizim için elzem olan hava savunma ihtiyacımızı bir an önce karşılamamız gerekiyor. Bu sebeple S-400'ler bizim için bir tercih değil zorunluluktur." açıklamasında bulundu.