Sevde Kalafat
3 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Cemil Meriç'in Evinde Resim Sergisi

Tayfur Sökmen Anadolu Lisesi ve Yahya Turan Fen Lisesi öğrencileri tarafından 4. Sanat Günleri kapsamında Cemil Meriç’in doğduğu evde resim sergisi açıldı. Sergi 5 Haziran tarihinde Antakya’da bir alışveriş merkezinde devam edecek.

Cemil Meriç


Cemil Meriç kimdir?

Cemil Meriç Türk yazar, çevirmen ve düşünür. Asıl adı Hüseyin Cemil olan yazar, 12 Aralık 1926 yılında Hatay Reyhanlı’da dünyaya geldi.

Fransız idaresindeki Hatay’da Fransız eğitim sistemiyle Antakya Sultanisinde okudu. İstanbul Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı okuyan Meriç, İstanbul’da Fransızca öğretmeni olarak çalıştı.

Edebiyat Fakültesinde yabancı dil dersleri verdi aynı zamanda Sosyoloji bölümünün derslerine de girdi.

Gözlerindeki miyobun artmasıyla görme yetisi oldukça azaldı fakat Meriç üretmeye devam etti.

Sonra Yirminci Asır, Yeni İnsan, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat gibi dergilerde birçok yazısı Hind Edebiyatı, Saint Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist, Bu Ülke, Umrândan Uygarlığa, Bir Dünyanın Eşiğinde, Işık Doğudan Gelir, Kültürden İrfana, Mağaradakiler, Kırk Ambar gibi birçok deneme inceleme türünde kitapları olan Cemil Meriç, beyin kanaması ardından geçirdiği felç sebebiyle 1987 yılının 13 Haziran’ında vefat etti.