Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Cengiz Aytmatov 3. Uluslararası Issık Göl Forumu Bişkek'te Gerçekleşti

Usta yazar Cengiz Aytmatov‘un 90’ıncı yıl dönümü sebebiyle Cengiz Aytmatov 3. Uluslararası Issık Göl Forumu Bişkek'te gerçekleşti.

Cengiz Aytmatov 3. Uluslararası Issık Göl Forumu Bişkek


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un himayesinde düzenlenen “Cengiz Aytmatov ve modernliğin zorlukları” konulu 3. Uluslararası Issık-Göl Forumu açılış törenine 25 ülkeden 155 üst düzey katılımcı katıldı.

Aytmatov’un hayatından kesitlerin gösterimiyle başlayan etkinlik, Aytmatov’un hayatı, mücadelesi, anıları, edebi çalışmaları ve dünya edebiyatına katkılarının anlatımlarıyla devam etti.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov ise açılışta yaptığı konuşmada “32 yıl önce gerçekleşen bu forumda, o dönemin sorunları ve gelecekte beklenen riskleri görüşülmüştü. Bugün ise ilk forumun dünya üzerinde bir arada yaşama olasılığının bir krizle örtüştüğünü, sorunların çözümünün ise daha da zorlaştığı şu günlerde yeni fikirlere ve yeni yaklaşımlara ihtiyaç vardır” diyerek sözlerine devam etti.

Cengiz Aytmatov 3. Uluslararası Issık Göl Forumu Bişkek


Rusya'nın Bişkek Büyükelçisi Andrey Krutko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in mesajını okudu.

Putin’in forum için ilettiği mesajında, “Cengiz Aytmatov’un zengin manevi mirası, dünya çapında talep görmektedir. Tüm yaşamını savunduğu bilge düşünceleri, yüksek insancıl değerleri insanlara ilham vermeye ve rehberlik etmeye devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Toplantıda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Temsilcisi Krista Pikkat da yer aldı. Pikkat ”Cengiz Aytmatov, çok büyük bir yazar olmanın yanı sıra bir düşünür ve filozoftur. İnsani değerlere ve kültürlerine oldukça önem verir ve saygı duyardı” diyerek Cengiz Aytmatov’un önemini bir kez daha dile getirdi.

Toplantı bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov ise Aytmatov’un bizlere bıraktığı bir miras olan Isık Göl Forumu’nun yeniden canlandırılması gerektiğini dile getirdi. Adalet ve özgürlük alanlarındaki sorunlara bu toplantının yeni çözümler yaratacağını dile getiren Keseinov, eserlerinde kardeşlik, sevgi, barış, vatanseverlik ve kahramanlık gibi konuları ele alan Aytmatov'un dünya edebiyatı için büyük bir şans olduğunu belirtti.

Isık-Göl Forumu 6-7 Ekim'de, Isık-Göl’ün Çolpon Ata şehrinde çalışmalarına devam edecek.

Forum ilk olarak 1982 yılında Aytmatov önderliğinde Kırgızistan’da gerçekleşmişti.