Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Cengiz Aytmatov 90.Doğum Gününde Unutulmadı

Kırgızistan’ın Oş kentinde, Türk Dünyasının unutulmaz kalemi Cengiz Aytmatov’un doğum yılı için bir organizasyon gerçekleştirildi.

Cengiz Aytmatov 90.Doğum Gününde Unutulmadı


Oş Milli Drama Tiyatrosu'nda gerçekleşen organizasyonda "Oş-Cengiz Aytmatov'un kaderinde" temalı bir konferans düzenlendi. Organizasyonda çeşitli sergiler de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Ayrıca Cengiz Aytmatov’un hayatının anlatıldığı bir tiyatro oyunu da sahneye kondu.Organizasyona bakanlar ve valilerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’da katıldı.

"Kök-Börü" oyunu finalinin gerçekleştiği törende Cumhurbaşkanı Ceenbekov konuşmasında "Bu yıl, Kırgız halkıyla birlikte dünya toplumları, hemşehrimiz Cengiz Aytmatov'un doğum gününü kutlamaktadır. Kırgız halkının yetenekli oğluna gösterilen bu ilgi ve sevgiden dolayı sonsuz derecede memnunuz. Hem dünyada hem de ülkemizde yapılan etkinlikleri takip etmekten ve coşkuyla desteklemekten gurur duyuyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov ve ailesinin Oş kentine sıkı sıkı bağlı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Ceenbekov, "Aytmatov'un çocukluğu bu antik kentte geçti. Bu antik kent Aytmatov'un çocukluk fantezilerini uyandırdı ve dünya görüşünü etkiledi. Belki de küçük Cengiz'deki edebi yeteneklerin başlangıcı bu harika şehirde tam olarak ortaya çıktı." diyerek sözlerini tamamladı.

Ayrıca TÜRKSOY'un 2018'i Cengiz Aytmatov yılı ilan ettiği belirtilen törende, Cengiz Aytmatov ‘un doğumu nedeniyle Özbekistan, Rusya, Kazakistan, Türkiye ve Azerbaycan’da da devlet kademesinde anma etkinliği gerçekleştiği belirtildi.