Babur Abdukarimov
3 years ago - 56 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bişkek’te Cengiz Aytmatov’un “Cemile” Adlı Eseri Sahnelendi

Türk dünyasının dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov’un “Cemile” adlı romanından uyarlanan tiyatro gösterisi Bişkek'te ilk defa seyircileriyle buluştu. 

Bişkek’te Cengiz Aytmatov’un “Cemile” Adlı Eseri Sahnelendi

''Cemile'' gösterisinin açılışı 29 Mart 2018 tarihinde Bişkek'teki ''Frunze''  tören salonunda  gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını ünlü Kırgız televizyon sunucusu ve prodüktör Assol Moldokmatova yaptı. Moldokmatova, projenin yönetmeni Nazira Mambetova ve besteci Murat Begaliyev’in birlikte oyunun sahlenmesi için gösterdiği çabalarını dile getirerek, “Gösteride sadece üç oyuncu sahne alır. Oyunun kalbinizden yer alacağından eminim.” ifadesini kullandı.

Tamamı dolu salonda ülkenin tanınmış insanları, yabancı ülkelerden gelen misafirler, Cogorku Keneş'in milletvekilleri, Bişkek İl Komitesi Başkanı, hükumet üyeleri, sanatçılar ve daha birçok insanlar yer alarak oyunu ilgiyle izlediler. 

Seyirciler arasında bulunan Bişkek İl Meclisi Başkanı Almaz Kenenbayev “20. yüzyılda şekillenen modern edebiyat, Cengiz Aytmatov'un eserleri olmadan hayal edilemezdi. Cengiz Aytmatov, William Shakespeare ve Lev Tolstoy'dan sonra dünyada en çok okunan yazardır. Onun mirası sonsuza kadar kalbimizde kalacaktır.” diye konuştu.

Bununla birlikte oyunun ardından konuşma yapan Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, herkese teşekkür ederek oyuncuların mükemmel oynadığını ifade etti.

Kaynak: kabar.kg