Harun Macit
3 years ago - 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Çin'den Akılalmaz Doğu Türkistan Raporu: "Uygurlar Türk Kökenli Değil"

Çin hükümeti, Doğu Türkistan Özerk Bölgesi ve Uygur Türkleri hakkında tarihi gerçeklerden uzak bir rapor yayımladı. Raporda Uygurların Türk soyundan gelmediği savunulurken, Uygurların Türkçü ve İslamcı grupların siyasi oyuncağı haline geldiği iddia edildi.

Çin


Raporda 'İslam, Uygurların tek inancı değildir' ifadeleri dikkat çekiyor. Metinde, İslam dininin Araplar tarafından zorla dayatılmış olduğu iddia edilirken, 'dine dayalı yönetim ihanettir ve karşı durulması gereken bir unsurdur" deniliyor.

"Doğu Türkistan 3. yüzyıldan beri Çin'in bir parçasıdır" iddiası

Söz konusu belgede Şincan Bölgesi'nin 3'üncü yüzyıldan beri Çin'in bir parçası olduğu, bölgede yaşayan insanlar ve kültürün, uzun bir göç ve uyum süreci sonucu oluştuğu savunuldu.

Çin, Toplama Kamplarına Yönelik Uluslararası Tepkiyi Yumuşatmaya Çalışıyor

Çin Hükümetinin 'mesleki eğitim' adı altında Uygur, kazak ve çoğunluğu Müslüman diğer azınlıkları toplama kamplarında tutması uluslararası çevrelerce eleştiriliyordu. Bir milyonu aşkın Uygur Türkünün tutulduğu toplama kamplarının birkaç tanesi kısmi olarak uluslararası basın kuruluşlarına açılmış, kamplardaki sözde eğitimlerin birçok şüpheli unsuru barındırdığını ortaya çıkmıştı.