Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 46 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Putin: "Çin ile 100 milyar dolar ticarete ulaşacağız, Türkiye ile neden olmasın?"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım Projesi deniz bölümünün Tamamlanması dolayısıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende önemli açıklamalarda bulundu.

Putin: "Çin ile 100 milyar dolar ticarete ulaşacağız, Türkiye ile neden olmasın?"


 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye ile Rusya arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacminden bahsetmesi sonrasında Putin : "Bu sene Çin ile 100 milyar dolar ticarete ulaşacağız, Türkiye ile neden olmasın bu rakam? Türkiye ile de 100 milyar dolarlık ticaret hacmine imza atmamız mümkün olacaktır." İfadelerini kullandı.

"Projeye adını koyan Sayın Erdoğan'dır, TürkAkım ismini vermiştir. Sadece 2 sene sonra, bu hızlı süre zarfında projenin en zor kısmı tamamlandı. Hakikaten çok büyük çalışma yapıldı. Yeni ve yüksek teknoloji ile yapılan bir süreçtir." dedi.

800 kilometre boru hattı döşendiği ve bu doğal gazın Türkiye üzerinden Doğu ve Güney Avrupa'ya ulaşacağını ve bunun da Türkiye'ye önemli avantaj sağlayacağını, ülke adına olumlu katkılar sunacağını belirtti.

Türkiye ile enerji alanındaki işbirliği adına uzun yıllar başarılı şekilde sürdürüldüğünü belirten Putin:

"Sayın Erdoğan ile 13 sene önce Mavi Akım projesini başlattık. Proje 13 sene boyunca, en zor mevsim şartlarında bile güvenli bir şekilde faaliyet gösteriyor. Bu, Rusya'nın doğal gaz sevkiyatı bakımından güvenilir ve sağlam bir tedarikçi haline geldiğini gösteriyor. Projeyle Türkiye'nin ekonomisine güç katan doğal gaz sevkiyatı yapıyoruz. Yeni boru hattı da Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi ve Türkiye'nin genelinde ekonominin gelişmesi bakımından çok önemli ve aynı zamanda enerji güvenliğini sağlayacak bir proje olacak."

Son olarak projede emeği geçenlere teşekkürlerini sunan Putin "Sayın Erdoğan'a derin, içten şükranlarımı sunmak istiyorum, gösterdiği siyasi irade, cesareti için teşekkür etmek istiyorum. Artan rekabet koşullarında böyle siyasi irade, cesaret olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün olmaz. İki ülke arasında güven olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün değil. Eminim TürkAkım ve diğer önemli stratejik projemiz olan Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali de Rusya ile Türkiye arasındaki çok yönlü işbirliğimizin gelişmesinin ve halklar arasındaki dostluğun da simgesi olacaktır." İfadelerine yer verdi.