Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Çinli Kitapseverler Kazak Edebiyatı İle Tanışacak

Kazakistan ile Çin "İpek Yolu Üzerinde Yüz Şehir" projesiyle ilgili görüşmeleri gerçekleştirdi.

''Geleceğe Yönelik Manevi Canlanma" devlet programı kapsamında Kazakistan Cumhuriyeti Çin Büyükelçisi Şahrat Nurışev,  Xinxing yayınevinin müdürü Ma Zhujun ile bir araya geldi. 

İki ülkenin yayıncılık alanında işbirliği konularının ele alındığı toplantıda, Kazak edebiyatı ve kültürünün yurtdışında tanıtılması amacıyla Kazak yazarların eselerinin Çince'ye çevirilmesinin gerekliliği konuşuldu. 

Çinli Kitapseverler Kazak Edebiyatı İle Tanışacak


Kazakistan'ın yeni ekonomik politikası olan "Nurlı Col" (Nurlu Yol) programı ve Çin girişimi olan "Bir Kuşak Bir Yol" projesinin eşleştirilmesiyle ortaya çıkan; tarih, yaşam, kültür ve şehir hayatını anlatan kitap serisi projesi 'İpek Yolu üzerinde yüz şehir'in detayları konuşuldu.

Eski İpek Yolu üzerinde bulunan ve zengin bir kültür ve geleneklere sahip Almatı, Taraz ve Türkistan gibi Kazakistan şehirleri bin yıldan fazla bir tarihi geçmişe sahiptir. Büyükelçi Nurışev, İpek Yolu üzerinde bulunan şehirlerin ticari ve kültür alışverişin gelişmesinde çok önemli bir role sahip olduklarını kaydetti. Yayınevi müdürü Ma Zhujun ise bu projenin başarılı bir şekilde uygulanması ve Çinlilere Kazakistan'ın tarihi yerlerinin tanıtılmasının Kazakistan'a daha fazla Çinli turist çekeceğini vurguladı.

Kaynak: www.inform.kz