Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 1 Saniye
trazen
kk
ky
uz
ru
tk

Çocuklar Hangi Yaşta İkinci Dili Daha Çabuk Öğreniyorlar?

Newsweek, dilbilimcilerin yeni araştırmasına göre, çocuklarda yabancı dilin öğretilmesine 10 yaşına kadar başlanılması gerektiğini bildiriyor. Bu yaşa kadar yabancı dili öğrenmeye başlayan çocuklar anadilleri gibi akıcı konuşabilirler. Dilbilimcilere göre 10 yaşından sonra insan sadece herhangi bir sebepten dolayı bilmediği ana dilini öğrenebilir. Yabancı dilin gramerini ise 17-18 yaşlarına kadar iyi anlayabilirler. 

Bunun yanısıra sonuçlar gösteriyor ki, 10 yaşından sonra çocuklar yabancı dili daha hızlı öğrenseler de o dilde %100 akıcı konuşamazlar. Çünkü 17 yaşına doğru yabancı dil öğrenme hızı azalmaktadır.

Çocuklar Hangi Yaşta İkinci Dili Daha Çabuk Öğreniyorlar?


Araştırmanın fikir sahibi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne (MIT) bağlı Boston Koleji'nin profesörü Joshua Hartshorne'ye göre, yapılan araştırma çocukların yabancı dili yaşlılardan neden daha iyi öğrendiğinin sebebini açıklamaktadır. MIT ve Harvard üniversitesinin bilim adamlarının 670 bin insan arasında yapmış olduğu bu çalışma dilin öğrenilmesine dair bugüne kadar yapılan en büyük araştırmadır.

Bilim adamları şimdi de yabancı dil öğrenme becerisinin yaş ilerledikçe neden azaldığını araştırmak istiyorlar. Uzmanlar buna neden olarak insan biyolojisini sebep gösterseler de, bazı araştırmacılara göre bu yaştan sonra hayatın başka kaygıları başlamaktadır ve esas sebep de budur.

Kaynak: azadliq.org