Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 17 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Çocuklar Sosyal Medya Hesabını Kaç Yaşında Açmalı?

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre 12 yaşındaki çocukların %56'sının sosyal medya hesapları var. 13-18 yaş arasında olanların ise %80'i sosyal medya kullanıcısı. Peki çocukların sosyal medya hesabı açabilmeleri için ideal yaş kaç olmalıdır?

Çocuklar Sosyal Medya Hesabını Kaç Yaşında Açmalı?


Alabama Üniversitesi çocuk psikoloğu Vivian Fredman'a göre 6-12 yaşlarındaki çocuklarda somut, 12-18 yaşlarındaki çocuklarda ise soyut düşünme yetenekleri gelişiyor. Çocuklar ergenlik döneminden önce daha somut düşündükleri için sosyal medyaya ilişkin somut meselelerin gerçekliğini tam ayırt edemiyorlar.

San Francisco'da bulunan "Common Sense Media" adlı bir sivil toplum kuruluşunun ebeveynlik uzmanı Caroline Knorr şunları söylüyor: "Ebeveynlerin çocuklarla neyi paylaşıp neyi paylaşmamalarının doğru olduğunu konuşmaları önemli. Ebeveynlerinin kurallarına uymaları ve onların güvenliği bakımından kuralların önemini anlamaları için 12 yaş kritik öneme sahip." Uzmana göre bu dönemde ebeveynlerin çocuklarla tartışmalar yürütmesi gelişimleri açısından gerekli.

Amerika Çocuk Doktorları Akademisi, 5-18 yaş aralığındaki çocukların yatak odalarında elektronik cihazların bulundurulmamasını, uyumadan önceki bir saat içerisinde ve ailece yemek saatinde herhangi bir cihazı kullanmamasını tavsiye ediyor. 

Sosyal medyayı kullanmak için çocuğun en az 13 yaşını doldurması gerekiyor. Örneğin Facebook kullanıcılarının en az 13 yaşını doldurmasını istiyor.

Çocuklar sosyal medyayı kullanmaya başladıkları zaman ebeveynleri onlarla konuşmalar yapmalı ve birtakım uyarılarda bulunmalılar. Çocuklara tanımadığı kişilerden mesaj ve arkadaşlık isteği gelmesi durumunda bunu geri çevirmeleri gerektiği anlatılmalı, hakaret içeren söylem ve hareketlerle karşılaştıklarında ise bunları ebeveynleriyle paylaşmaları konusunda uyarılmalılar.