Burak GÜRAN
3 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zambiya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika'daki resmi görüşmelerini tamamladıktan sonra rotasını Zambiya Cumhuriyeti'ne çevirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zambiya’da


Erdoğan’ın bu ziyareti Türkiye’den Zambiya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olarak tarihe geçti. Bu ziyaret iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesi ve çeşitlendirilmesi adına tarihi bir öneme sahip.

Resmi ziyarette Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ve MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de Cumhurbaşkanıyla birlikte bulunuyor. Cuhurbaşkanı Erdoğan'ı Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanı’nda Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Chagwa Lungu  resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zambiya’da


Heyet, ilk olarak Zambiya Cumhurbaşkanlığı Kabristanı’nı ziyaret edecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleşecek. İki Ülke lideri yapılan anlaşmalar sonunda imza törenine katılacak. Cumhurbaşkanı Lungu tarafından Erdoğan onuruna resmi yemek verilecek, ardından Zambiya Kurucu Cumhurbaşkanı Dr. Kenneth Kaunde’ye nezaket ziyareti gerçekleştirilecek.