Burak GÜRAN
2 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Harekete Geçti

Türkiye'nin, dış ticaret ve ihracat hacmini genişletecek 15 ülkeye rota çizildi. Güney Kore'den sonra diğer 14 ülkeye gidilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Harekete Geçti


Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Müdürlüğü bünyesinde, Türk ihracatçılarının farklı pazarlar hakkında doğru ve zamanında bilgilendirilmesi, bu pazarlara giriş faaliyetlerinin daha yoğun ve etkin hale getirilmesi için oluşturulan Pazara Giriş Komitesi, 2018-2019 hedef ülkelerini belirledi. Bu durumda komite 5 ayrı kıtada yer alan 15 ülke için Türk ihracatçılarına bilgilendirme ve eylem desteği sunacak. Alınan bilgilere göre komitenin belirlediği hedef ülkeler sırasıyla, Almanya, ABD, Çin, Etiyopya, Güney Kore, Hindistan, Irak, İran, Japonya, Katar, Kenya, Ukrayna, Meksika, Romanya ve Rusya.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dümene Geçti

Belirlenen hedef ülkelerle Türkiye arasındaki ihracat çıtasını yükseltmek için devreye Cumhurbaşkanı Erdoğan da girecek. Bu çerçevede ilk adım Güney Kore ziyaretiyle atıldı. Erdoğan ikili ticari anlaşmalar için Güney Kore lideri Moon Jae-in ile el sıkıştı. Kalan 14 hedef ülke için ise, 24 Haziran da yapılacak genel seçimler sonrasında harekete geçilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştireceği üst düzey diplomatik ziyaretlerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve işadamı heyetleri de eşlik edecek.