Sevde Kalafat
1 year ago - 1 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Curanın Dili Koca Usta "Hayri Dev"

Denizli'nin Çameli ilçesine bağlı Gökçeyaka köyünde 1933 yılında dünyaya gelen Hayri Dev, küçük yaşta keçi gütmeye başladı. Dağlarda yankılanan kaval sesine, curanın teline gönül verdi.

Okuma yazma bilmeyen Hayri Dev, cura adındaki 3 telli çalgıyı öğrenip, çalıp söylemeye başladı. Zamanla Gökçeyaka köyünün Masıt Kırığı denilen dokuz sekizlik mahalli ezgilerini çalan bir ustaya dönüştü.

Curanın Dili Koca Usta "Hayri Dev"


Hayri Dev evlerde yarenlik yaptı, düğünlerde insanları eğlendirdi. Curası ve çam düdüğünü yanından ayırmadı. Fransız Jerome Cler duyduğu bir bağlama sesinden etkilenerek Türkiye'ye geldi. Jerome Cler, Çameli ve Fethiye dağlarında sesin kaynağını bulmaya çalışırken yörenin kültürü ile ilgili 350 sayfalık bir tez hazırladı.

Curanın Dili Koca Usta "Hayri Dev"


Jerome Cler, Sorbonne Üniversitesinin Etimoloji Bölümünden doçentlik unvanını hazırladığı tez ile aldı. Cler, bu tarihte Türkiye'ye gelerek Hayri Dev'i buldu. Aradığı sesin curaya ait olduğunu anladı ve yeniden 15 kişilik bir grupla Türkiye'ye gelerek, "Ormanın Arkasında" adlı bir belgeselle Hayri Dev'in hayatını anlattı.

Çobanlık, marangozluk, terzilik ve ayakkabıcılık da yapan Hayri Dev'e elinden her iş geldiği için "Koca Usta" diyorlar. Çameli Halk Eğitimi Merkezinin oluşturduğu 10 kişilik bir grubun içinde ücretli cura ve çam düdüğü çaldı. “Bir havada çam kokusu olmadan bir de müzik olmadan yaşayamam” diyen Hayri Dev, 2008 yılında UNESCO “Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcı”  olarak kabul edildi.

Fransız müzik öğretmeni Jerome Cler, bu enstrüman ve Hayri Dev'i keşfetmeseydi belki bugün Anadolu topraklarında yankılanan curanın sesinden haberdar olamayacaktık. Bu toprakların kültürel değerleri ve yaşayan insan hazinelerine saygı ve hürmetle...