Oğuzhan Er
3 years ago - 2 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Metin Feyzioğlu: "Dağlık Karabağ ve Çevresi İşgal Altında"

Başkent Bakü'de Avrupa Konseyi, Uluslararası Hukukçular Komisyonu ve Azerbaycan Barolar Birliği’ tarafından düzenlenen "Avukatların rolü ve bağımsızlığı" başlıklı bir konferans düzenlendi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Dağlık Karabağ ve etrafındaki illerin işgal altında olduğunu dile getirirken "Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ ve etrafındaki iller etnik çetelerin işgali altındadır. Bugün Azerbaycan toprakları zulüm görmektedir” ifadelerine yer verdi.

Metin Feyzioğlu: "Dağlık Karabağ ve Çevresi İşgal Altında"


Feyzioğlu, büyük acılar çeken Azerbaycan için, "Bu ülke büyük acılar çekmiştir. Şu halde hem acı çekip hem soykırıma uğrayıp hem de dönüp boyun büküp özür dilemeyi vatanseverlikle, milliyetçilikle, aydın olmakla da bağdaştırmıyorum. Aydın olmak, hukukçu olmak her şart altında doğruyu söylemektir. Öleceğini bilse son sözü doğru olmalıdır." Dedi.

Feyzioğlu, Azerbaycan Barolar Birliğine TBB ile ortak yönetim kurulu toplantısı yapmayı önerirken,toplantıyı Nahçıvan'da yapmayı önerdi. Feyzioğlu, sözlerini "Akşama da Kars'a kahve içmeye gidelim. Nahçıvan da bizim Kars da bizim. Vatan ve millet sevgisi hamasetle olmaz. Görevimizi en iyi yaparsak vatanımızı en çok severiz. TBB olarak Azerbaycan Barolar Birliğine her türlü desteği kayıtsız şartsız vermeye hazırız." şeklinde tamamladı.

Gerçeklerin hiçbir zaman çarpıtılmaması gerektiğini belirten Feyzioğlu;

"Bu topraklarda çok trajik bir gerçek var. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si çetelerin işgali altında. Bu konuşulmadığı sürece, uluslararası toplum, hukukçular tarafından harekete geçilmediği sürece ne konuşursanız boş. Avukatın bağımsızlığını, hukuk devletinin inşasındaki rolünü konuşurken biz hiç kuşkusuz işgal altındaki topraklarımızı da konuşmak zorundayız. Bir milyon Azerbaycan Türkü kendi vatanlarında sürgündür. Tapuları, tarlaları, mülkleri, evleri, atalarının mezarları işgal altındadır. Bu, hukukçunun konusu değil midir? Biz hukukçu olarak bunları konuşmayacağız da neyi konuşacağız. Bundan daha önemli ne olabilir?"

Türkiye, Azerbaycan ve tüm dünyaya seslendiğini belirten Feyzioğlu, "Bu topraklarda Türkler soykırım ve işgal yaşamıştır. Hem 1918'te hem de Azerbaycan toprakları işgal edilirken 1990'larda yaşamıştır. Biz hukukçuların görevi, eğer bağımsız isek, eğer gerçekten aydın isek bunu tüm dünyanın gündemine getirmek ve hakkımızı uluslararası camiada aramak olmalıdır. Bunu yapmadığımız sürece ne diyorsak hepsi boş. Bu acıya kayıtsız kalan sözde medeni ülkeleri de en ağır şekilde kınıyorum." ifadelerini kulandı.