Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dede Korkut’un Ardından Türk Okçuluğu da UNESCO Yolunda

Geleneksel Türk okçuluğu hak ettiği değeri buluyor

Dede Korkut’un Ardından Türk Okçuluğu da UNESCO Yolunda


"Dede Korkut"un 17'nci unsur olarak UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne kabul edilmesinden sonra “Türk Okçuluk Geleneği”nin de listeye kabulü adına çalışmalar başladı.

"Dede Korkut"un 17'nci unsur olarak UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne girmesinden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı "Türk Okçuluk Geleneği" için de yoğun mesai harcıyor.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, konu hakkında: "UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne 2019 yılında kaydettirilmek üzere 'Geleneksel Türk Okçuluğu' isimli aday dosyamız hazırlandı. Dosya bu yıl UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sekreterliğine gönderildi.

Ülkemiz UNESCO'ya en fazla unsur kaydettiren ülkeler arasında ilk beşte yer aldığından, her yıl gerçekleşen başvuru yoğunluğuna göre en çok unsur kaydettiren ülkelere uygulanan kota uygulaması ülkemize de uygulanmıştır. 'Geleneksel Türk Okçuluğu' adlı aday dosyamızın 2019 yılında gerçekleştirilecek olan 14. Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda görüşülmesi beklenmektedir." İfadelerini kullandı.

"Geleneksel Türk Okçuluğu Türkiye'de gerçekleştirilen geleneksel okçuluk sporu etrafında şekillenen, yüzyıllar içinde belirlenmiş ilkeleri, kuralları, ritüelleri ve toplumsal uygulamaları, geleneksel zanaatkârlıkla üretilen ekipmanları, okçuluk disiplinleri ve atış tekniklerini barındıran bir somut olmayan kültürel miras unsurudur" diyen İbiş, Türk Okçuluğunu UNESCO tarafından oluşturulan "insanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası" listesine kazandırmak için çaba sarf ettiklerini belirtti.