Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkiye ve Kazakistan Demiryolu Taşımacığında Ortaklığın Meyvelerini Topluyor

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmindeki artış, iki ülke adına yüzleri güldürüyor. İki ülke arasında taşımacılık hacmi geçen yıla oranla 2,5 kat artarak 767 tona ulaştı.

Türkiye ve Kazakistan Demiryolu Taşımacığında Ortaklığın Meyvelerini Topluyor


Yapılan açıklamada Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Koridorunda taşımacı şirketin çekilmesiyle alakalı çalışma ortaklığı arttırılarak 2020’ye kadar birçok ülkeyle taşımacılık başta olmak üzere yük taşımacılığının bütçesini 5 milyon tona çıkarmak adına talepte bulunulacağı belirtildi.

Ortak anlaşmalarla operatör konusunda karara varılması konusunda çalışıldığı belirtilen açıklamada, çalışmaların, Kazakistan'ın KTZ Express şirketi ve TCDD Taşımacılık AŞ arasında yürütüleceği bildirildi.

Geçen yıl ile karşılaştırılan rakamların bu yıl neredeyse 3 katı seviyesine ulaşmasındaki ana etkenin ise Kazakistan’dan demir ve metal grubu malların yanı sıra tahıl ihracatının artışı gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türkiye ziyareti sırasında Kazakistan Demiryolları Ulusal Şirketi ile TCDD Taşımacılık AŞ adına birçok ortaklık metni onaylanmış ve ortaklık anlaşmalarına imzalar atılmıştı. Anlaşmalar çerçevesinde her iki ülke de Trans-Hazar Koridoru etrafındaki topraklarda transit potansiyelini artırmak ve bu sahada lojistik anlamda güç sahibi olmayı hedefliyor.

Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı, Güneydoğu Asya ve Çin’den başlayarak Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan, Gürcistan ve ardından Türkiye, Ukrayna ve diğer Avrupa ülkeleri ile yapılacak taşımalarda en kısa, en hızlı, iklim bakımından en elverişli rota olarak ön plana çıkmaktadır.

Türkiye Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliğine 2017 Şubat ayında daimi üye olmuştur.