Dilek Özdemir
1 year ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dev Turizm Gemileri Rotayı Yeniden Türkiye'ye Çevirdi

2018'de gelmeyeceklerini açıklayan dünyanın en büyük cruise şirketleri rotayı yeniden Türkiye'ye çevirdi. 15 Mayıs'ta çoğunluğunu İngiliz ve ABD'lilerin oluşturduğu gemiler, Kuşadası Limanı'na yanaşacak.

Dev Turizm Gemileri Rotayı Yeniden Türkiye


Gelmeme Kararından Vazgeçtiler, Turist Akacak

2017'de daha çok küçük gemilerin uğradığı Türk limanları, yine dev gemilerin rotasına girdi. Daha önce 2018'de Türkiye'ye gelmeyeceklerini duyuran şirketler de 2018 yılında gemilerini Türk limanlarına yanaştıracak. Bu yıl Türkiye'ye gelmesi beklenen cruise turisti sayısının 400 bini aşması hedeflenirken, sektör temsilcileri asıl toparlanmanın 2019 ve 2020'de yaşanacağını belirtiyor.

Dünyanın en büyük cruise şirketleri arasında yer alan Royal Caribbean International'a ait olan Azamara Journey isimli ultra lüks geminin 15 Mayıs'ta 850 yolcusuyla Kuşadası Limanı'na yanaşacağı öğrenildi.

Cruise gemilerinin Türkiye'ye gelmesinin çok büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt Öner, "Curise sektörü son birkaç yıldır kötü dönemlerden geçti. Ancak yavaş yavaş geri dönüş başladı. 2019 ve özellikle 2020'de çok büyük geri dönüşler olmasını bekliyoruz. Royal Caribbean'ın en lüks gemilerinden biriyle Türkiye'ye gelecek olması sevindirici bir gelişme. Daha önce de MSC Cruise 2019'da yeniden Türkiye seferlerine başlayacağını açıklamıştı. Devletin vermiş olduğu cruise desteklerinin de çok büyük faydası olacak. Ancak İstanbul'daki limanının bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Çünkü cruise gemilerinin rotaları birkaç yıl önceden belirleniyor. Eğer liman bir an önce biterse İstanbul için çok büyük faydası olacaktır" diye konuştu.