Oğuzhan Er
1 year ago - 1 Dakika, 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Suriye Konulu Dörtlü Zirvenin Ardından Liderlerden Önemli Açıklamalar

Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Suriye konulu dörtlü zirve sonrası Liderler, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Suriye Konulu Dörtlü Zirvenin Ardından Liderlerden Önemli Açıklamalar


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki kalıcı çözümün ancak devlet diplomasisi ile çözüleceğini belirtti. 

Putin konuşmasının devamında:
“Türkiye'ye bu ortak çalışma için teşekkür ediyorum. Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa Suriye'de durumun normalleşmesi için çalışmaya devam edecektir. Barış ve istikrar sadece diplomatik yollarla mümkün. Yapıcı bir tavır sergileyen Suriye temsilcilerini bu sürece dâhil etmemiz gerekiyor. Suriye için uluslararası toplumun el ele çaba sarf etmesi lazım.” dedi.

Suriye’de şu an için mevcut bir yönetim olduğunu belirten Putin, bu konuda Suriye yönetimine de saygı duyulması gerektiğini söyledi. İran’ın bu sorunun çözülmesinde kilit bir noktada bulunduğunun altını çizen Vladimir Putin “ İran’sız bu konunun çözümü mümkün değil” dedi.

Ev sahibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, ilk olarak bölgede akan kanın bir an önce durması gerektiğini belirtti.

Terör karşısında ortak bir şekilde mücadeleye devam etmenin gerekliliğinin altı çizilirken, etkili önlemler ile kalıcı bir ateşkesin önemi açıkça ortaya kondu.

2 saat 45 dakika süren zirvesonrasında İdlib’deki halkın durumunun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "Onlara yönelik şu anda verdiğimiz destekler ortada. Tabii insani olarak birçok destekleri vermek durumundayız. Nitekim bugünkü yaptığımız görüşmelerde insani olarak ne gibi destekler verebiliriz, eğitimde, sağlıkta, altyapı, üst yapı ne gibi destekler verebiliriz bütün bunları görüşme fırsatını bulduk, bunların adımlarını attık. Temenni ediyorum ki buralarda da mesafe alacağız.” İfadelerini kullandı.

Zirvenin ardından da 4 Lider ortak bir bildiri yayımladı.Bildiride , "Suriye'nin egemenliği bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü ile BM Şartı’nın amaç ve ilkelerine olan kuvvetli taahhütlerini teyit etmişlerdir." açıklaması yapıldı.

Terör karşısında birlik olunmasının altını çizen 4 lider, kimyasal silah kullanılmasına karşı olduklarını da belirtti.

Dörtlü zirvede, mültecilerin kendi istekleri ile esas olarak yaşadıkları bölgelere gitmesi konusunda bütün ülkelerin elini taşın altına koyması gerekliliği vurgusu yapılırken, alt yapı hizmetlerinin tamamlanması adına da ortak ülkelerin sorumluluk alması gerektiği belirtildi.