Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dikkat! Bilgisayarınız Kripto Para Madenciliği Yapıyor Olabilir

Kötü niyetli kripto para madencileri daha fazla kripto paraya sahip olmak adına, sistemine girdikleri bilgisayarlara bir kripto para yazılımı yerleştirerek hem işlemci güçlerini hem elektrik enerjilerini gizlice kullanıyorlar.

Dikkat! Bilgisayarınız Kripto Para Madenciliği Yapıyor Olabilir


Gizli kripto para madenciliği anlamına gelen “cryptojacking” adındaki bu virus, bireysel kullanıcılar ve şirketler için yeni bir siber tehdit olarak karşımıza çıkmakta.

Yazılım geliştirici bir firma yaptığı açıklamada, cryptojacking ile ilgili vakaların son zamanlarda arttığını dile getirerek alınabilecek önlemler konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Kripto para madenciliği nedir ?

Kripto para madenciliği, kripto para piyasası içinde yapılan finansal işlemleri onaylamak, transferleri sağlamak ve yeni kripto paralar üretmek için kullanılan terimdir. Temelinde merkezi olmayan bir sistemle (Blockchain Teknolojisi) çalışan kripto para madenciliği, en hızlı blok üreten ve işlemleri en hızlı şekilde onaylayan kullanıcıya ödül olarak kripto para verir. Her yeni kripto para üretildiğinde oluşan blokların zorluk seviyeleri de artmaktadır ve bu nedenle madencilik (mining) için çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar gerekmektedir.

Bilgisayarınız habersiz kullanılıyor olabilir

Saldırganların cryptojacking için başvurdukları yöntemler diğer siber suçlarla aynı. Büyük firmaların gelişmiş bilgisayarlarına bu uygulamayı yerleştirmek, web sitelerindeki JavaScript yardımıyla ziyaretçilerin haberi olmadan kripto para madenciliği yaptırmak ve ortak kullanıma açık Wi-Fi ağlarına bağlanan cihazlara sızıp madencilik için kullanmak bu yöntemlerden birkaçı.

Cryptojacking, diğer suçlara göre daha karlı ve daha düşük riskler barındıran bir siber suç olması saldırganlar için çok tercih edilen bir durum.

Cryptojacking nasıl önlenir?

Global güvenlik yazılımları üzerinde çalışmalar yapan bir firma, Cryptojacking saldırılarından mağdur olmamaları için kullanıcılara bazı önerilerde bulunuyor.

Öncelikle işlemcinize dair verileri, iş saatleri dışındaki zamanlar dahil olmak üzere incelemek gerekiyor. Bazı saldırganlar uzun süre fark edilmemek için işlemcinin gücünün sadece bir kısmını kullanıyor veya işlerini firmaların çalışmadığı zamanlarda yapıyor.

Dikkatli bir inceleme ile işlemcinizin kullanımındaki anormal artışları görüp erkenden önlem alabilirsiniz.

Veri merkezleri ve uç noktalar, kötü amaçlı yazılımların yayılması için tercih edilen giriş yerleridir. Buralarada özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Dosya merkezli olmayan, scripte bağlı saldırıların da kullanılan yöntemler arasında olduğunu unutmayarak, cyrptojacking saldırılarına karşı her zaman tetikte olun.