Uygur Haber
2 years ago - 1 Dakika, 25 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Doğu Türkistan'da Tutuklanan Uygurların Çocukları ...

Doğu Türkistan’ın Hoten ili lop ilçe yetkililerince 2000’den fazla Uygur çocuğu baskı altında tutulmaktadır. Bu çocuklar, ebeveynleri tekrar eğitim kamplarında tutuklu bulunan Uygurların çocukları.

Doğu Türkistan

 Lop ilçesi 3nolu ilkokul kapısı

Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik baskıcı politika devam ediyor

Doğu Türkistan’da ebeveynleri tutuklanan aileler konusu çok yaygın bir uygulama haline geldi. Hatta o aileler, “çifte tutuklu aile” olarak ayrı bir terimle adlandırılmaya başladı. Ailesinden ayrılmış çocukların sayısı keskin bir şekildeartmaya devam ediyor.

Hükümet görevlilerinden alınan bilgilere göre, yetkililer yetim çocuklar için okullar açarak onlara Çinlileşme eğitimleri veriyorlar. Sadece lop ilçesinde “çifte tutuklu” olan ailelerden yaklaşık 2000 çocuk, özel kurulmuş olan kreş ve anaokullarına yerleştirilmiştir.

Bunlardan “Xinhua Aixin havale anaokulu” 1 ile 3 yaş arasındaki 150’den fazla çocuğu barındırıyor. “Yüdu Aixin” anaokulunda 3 ile 6 yaş arasındaki 500’den fazla çocuk yönetiliyor.

Alınan bilgilere göre, bu çocuklar tamamen kapalı bir ortamda yaşıyorlar. Genelde bu anaokullarının demir kapıları hep kilitli ve tüm duvarları demir telle izole edilmiş birer hapishane gibi. Bu çocuklar nadiren dışarı oyun oynamaya çıkarılsada, anaokulu bahçesi içinde sınırlı hareket etmelerine izin veriliyor. Ayda sadece bir defa ebeveynleriyle görüntülü konuşabiliyorlar. Çocuklar aileleriyle her konuştuklarında, ailelerine duydukları özlemden dolayı üzülüp ağlıyorlar.

Lop ilçesi 3 numaralı ilkokulda 900’den fazla 7 ile 16 yaş arasındaki, büyük çoğunluğu Uygur öğrencilerden oluşan çocuk bulunuyor. Çevresi demir teller ve koruyucu duvarlarla izole edilen bu okul çok sıkı korunmaktadır. Okula insanların yaklaşmasını engellemek için okulun önündeki kaldırımlar engellerle kapatılmıştır. Okulun karşısında bir polis kabini bulunuyor. Polis gelip geçen her aracı ve çevreyi sürekli kontrol ediyor.

Kaynak: HürUygur