Burak GÜRAN
4 years ago - 1 Dakika, 17 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

''Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018'' Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin ev sahipliği yaptığı ve üç gün sürecek “Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018”in açılışını İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İspanya’nın eski Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero ve İstanbul Valisi Vasip Şahin birlikte yaptı.

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen kongrenin açılış konuşmasında İBB Başkanı Mevlüt Uysal, “İstanbul olarak teknolojik altyapısı güçlü bir şehir inşa etmek için İstanbul’un ‘akıllı şehir endeksini’ oluşturduk. Akıllı şehir vizyonu, stratejileri ve yol haritasını ortaya koymak adına çalışmalar yaptık. Hazırlanan bu vizyon belgesi, akıllı şehircilikte bize hız katacaktır.” diye konuştu.

Kongre kapsamında, üç gün boyunca farklı ülke ve şehirlerden teknolojide öncü firmalar ve 100’e yakın konuşmacının katılımıyla yapılacak etkinliklerde alanında uzman isimler, akıllı şehirlerin yarınlarının nasıl şekillendireceğine ilişkin bilgi verecek.

“Yenilikçi Şehir Teknolojileri”, “Akıllı Şehirlerde Ulaşım ve Araç Teknolojileri”, “Akıllı Şehirlerde Nesillerin İnterneti”, “Akıllı Şehir Stratejileri”, “Sürdürülebilir Şehir Politikaları”, “Mega Kentlerde Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları” ve “Akıllı Şehirlerde Dijital Dönüşüm ve Ekonomi” başlıklı birçok konuda panelin tertip edileceği kongreye katılan firmalar ise yeni teknoloji ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirecek.

İstanbul’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018” 19 Nisan’da sona erecek.