Sevde Kalafat
4 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünya Barışı İçin 2 Bin 19 Turna Kuşu

Samsun Bilim ve Sanat Merkezinin hazırladığı "Allı Turna Selam Söyle Dünyaya" projesi kapsamında 2 bin 19 turna kuşu origamisi barış heykeline dönüştürülecek. Proje Japonya Kyoto Üniversitesi, Kyoto Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsünün destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Dünya Barışı İçin 2 Bin 19 Turna Kuşu


Japonya başta olmak üzere çeşitli Türk Devletleri ve Avrupa’dan çocukların katlayacağı turna kuşları, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan “Turna Kuşu Heykeli”nin üzerine yapıştırılacak.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılına atfen 2 bin 19 turna origamisi kullanılarak yapılacak heykel, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda sergilenmeye başlanacak.

Hiroşima’da 2 yaşındayken atılan atom bombası sonucu lösemi hastalığına yakalanıp hayatını kaybeden 12 yaşındaki Sadako Sasaki’nin yaşam öyküsünden ilham alınarak terör mağduru çocuklara dikkat çekmek üzere projenin teması "Turna Kuşu" olarak belirlendi.

Sadako’nun, origamiden bin turna kuşu yaptığında dileğinin kabul olup iyileşeceğine inanması fakat 644. kuşu yaptıktan sonra hayata gözlerini yumması sonucu turna kuşu, Japonya’da barışı simgelemeye başlamıştı.

Kaynak: AA