Dilek Özdemir
3 years ago - 1 Dakika, 40 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engelli bireylerin  sorunlarına dikkat çekmek, çözüm yolları aramak, onlara daha iyi imkanlar sunabilmek ve yaşadıkları sıkıntıları anlayabilmek adına 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edildi.  

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü


Engelli bireyler için hayatı nasıl kolaylaştırabiliriz? 

Sosyal ve iş yaşamlarında kendilerine çok zor yer bulan ve çeşitli güçlüklerle karşılaşan engellilerin farkına vararak, onlarla birlikte yaşadığımızı unutmadan onları yaşamımızın dışında tutmamalı ve onlara rahatsız edici gözlerle bakmamalıyız. 

Engelliler bizden ne bekliyorlar?

Toplumun engellilere karşı geliştirdiği iki farklı tutum onların canını ziyadesiyle acıtıyor. Acımak ve dışlamak.

Acıma duygumuz ne kadarda iyi niyetten kaynaklansa da bazen aşırı tepkilerimiz ve hareketlerimiz onların üzülmesine sebep oluyor. Ancak asıl can acıtan ve kabul edilemeyecek tutumsa dışlamak! Bu onlarda ciddi anlamda ruhsal çöküntüye neden oluyor.

Engelli bir bireyi gördüğünde uzaklaşan, çocuklarını uzak tutmaya çalışan ve engelli bireylerle görüşmekten kaçınan insanların bu tavırları, onları içe kapanmaya, huzursuzluğa, utanmaya ve mutsuzluğa sürüklüyor.

Engelliler için neler yapabiliriz?

Öncelikle hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu unutmamalıyız. Bireysel olarak onların hayatını kolaylaştırmak için elimizden geleni yaptığımız gibi, kamu kurum ve kuruluşlarını da engelliler için proje geliştirmeleri ve sosyal hayatta daha rahat yer bulabilmeleri için fiziki olumsuzlukları gidermeleri konusunda yönlendirmeliyiz.

Engelli bireylerin hayatını en çok zorlaştıran nedenler ve bizim yapabileceklerimiz:

 Engelli asansörleri, engelli olmayanlar tarafından kullanılmamalı ve sayıları artırılmalı

 Engelli araç park yerlerine engelli olmayanlar tarafından araç park edilmemeli

 Engelliler için yapılan yollara özen gösterilmeli, işgal edilmemeli

Kaldırımlarda araç park edilmemeli. Engelli rampalarının kullanılmasına mani olacak kaldırım işgallerine müsaade edilmemeli. Bu konuda bir suistimal görüldüğünde yetkili birimlere bildirilmeli

Toplu taşıma araçlarında kolaylık sağlayacak önlem ve tedbirler alınmalı

Sağlık, eğitim, spor ve sosyal etkinliklerini destekleyecek programlar yapılmalı ve destek sağlanmalı

Engelliler ve yüreğinde engel olmayanların günü kutlu olsun