Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 1 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünya Kırgızları Isık-Göl'de Bir Araya Geliyor

Dünya Kırgızları 4'üncü kez düzenlenmekte olan 'Mekendeşter' (Yurttaşlar) Forumu kapsamında Isık-Göl'ün Çolpon-Ata şehrinde bir araya gelecek.

Dünya Kırgızları Isık-Göl


Uluslararası 'Roza Otunbayeva'nın İnsiyatifleri' Kamu Vakfı tarafından düzenlenmekte olan dünya Kırgızlarının 4'üncü 'Mekendeşter' Forumu, 8-9 Ağustos tarihleri arasında Isık-Göl'ün Çolpon-Ata şehrinde gerçekleşecek.

Dünya Kırgızlarını bir araya getirmeyi amaçlayan forum, Kırgızistan Hükümeti ve Uluslararası İsviçre İşbirliği Bürosu'nun Kırgızistan'daki Uluslararası Göç Örgütü'nün destekleri ile düzenleniyor.

Vakfın basın açıklamasına göre Forum'a, dünyanın 20'den fazla farklı ülkelerinde yaşayan; iş, siyaset, eğitim, bilim, spor ve sanat dünyasında yer alan 250-300 civarında Kırgızların ve Çin ile Rusya'dan uluslararası uzmanların katılması bekleniyor. 

Üst düzey yetkililerin de katılımıyla gerçekleşecek olan forumda katılımcılar ekonomi, eğitim, siyaset, sağlık ve sanat alanlarında yapılacak olan yenilikleri tartışacaklar.

Forum öncesi de Isık-Göl'de yerli üreticilerin katılımıyla bir takım etkinlikler düzenlenecek.

Isık-Göl'ün Ak -Terek köyünde 28 Temmuz'da Geleneksel Erik Festivali; 29 Temmuz'da Tosor köyünde 'Altın-Kum' Sanat ve Spor Festivali; Çolpon-Ata şehrinde 1-9 Ağustos tarihleri arasında Uluslararası 'Oymo 2018' Zaanatkarlar Festivali gerçekleştirilecektir. Ayrıca, 7 Ağustos'ta Çolpon-Ata'daki Ruh Ordo Kültür Merkezi'nde Cengiz Aytmatov'un 'Cemile' romanından esinlenerek sahnelendirilmiş tiyatro gösterisi gösterilecek. 

Forumun kendisi ise 7-9 Ağustos tarihleri arasında Örnök köyündeki Kurmancan Datka Anıt ve Tarih Kompleksi'nde katılımcılarına kapılarını açacak. 

İki senede bir düzenlenen dünya Kırgızlarının buluşmasının ilki, 2012 yılında düzenlenmişti.

2018 Mekendeşter Forumu katılım başvuru formu için buraya tıklayın.