Selman Yamak
1 month ago - 2 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünya Malı, Dünya da Kalır!

Dünya Malı, Dünya da Kalır!

Allah'a kavuşacağını hisseden dindar bir adam, helalinden kazanıp fakir fukaranın hakkını zamanında verdiği temiz servetini kendisine bırakacağı oğlunu huzuruna çağırtarak der ki:

- Oğlum! Artık ben fâni dünyadan nasibini alarak bâki dünyaya doğru yola çıkmış bir yolcu durumundayım. Ömrüm boyunca helalinden kazanıp fakir fukaranın hakkını verdiğim servetimi sana bırakacağımı biliyorsun. Sana terk ettiğim bu servetimin karşılığı olarak senden bir istekte bulunacağım. 

- Ben ölünce cenazemi yıkayan Hoca Efendi'ye söyle, cesedimi tabuta koyarken ayağımın birine eski bir çorap giydirsin. 

Babasının vasiyetini can kulağı ile dinleyen evlâd, bu vasiyeti yerine getireceğine söz verir. Çok geçmeden zengin adamda rahatsızlık başlar. Kısa bir hastalık devresinden sonra ruhunu teslim eder. Cenaze hazırlıkları başlar ve zenginin cenazesi yıkanır.

Tam bu sırada oğul, Hoca Efendi'nin kulağına babasının vasiyetini fısıldar. Cenaze hocası mevtânın ayağına eski bir çorap giydirmenin dinde bir yerinin olmadığını, böyle bir vasiyetin yerine getirilmemesi gerektiğini ifade ederse de, evlâd söz dinlemediği için iş büyür, mesele Müftüye kadar akseder.

Müftü de cenazenin ayağına eski bir çorap giydirilerek âhirete yollanmasının dinimizde yerinin olmadığını söyler. Cenazenin başında:

- Babamdan bu kirli çorabı mı esirgiyorsunuz? diyerek elindeki kirli çorabı giydirmek isteyen evlâda hocalar mâni olmaya çalışırken, koşa koşa gelen bir ihtiyar:

- Evlâd, baban vefatından evvel sana verilmek üzere bana bir mektup bırakmıştı. Al hele şunu bir oku bakalım, ne yazmış? der.

Orada hâzır bulunanlar merakla beklerken, evlâd mektubu yüksek sesle okumaya başlar:

- Oğlum! Bunca mal ve mülkün sâhibi olan benim hâlimi görüyorsun işte. Burada bıraktığım bütün servetime karşılık, bir kirli çorap dahi giymeğe müsaade etmiyorlar. Allah gecinden versin, bir gün sen de benim gibi olduğunda, sana da iki metre kefenden başkasını vermeyeceklerdir. 

Bana bak ibret al. Sana bıraktığım servete mağrur olup da dinini, diyanetini sakın unutma. Fakir fukarayı ihmal etme.

Görüyorsun ki ne kadar servet sâhibi olursan ol, hepsi burada kalıyor, kirli bir çorap götürmeye dahi müsaade etmiyorlar."

Rabbim bizlere rızasına uygun olarak yaşamayı ve huzuruna varmayı, rızasına uygun evlatlar yetiştirmeyi, her işimizde rızasını gözetebilmeyi ve son nefeste cümlemize hüsnü şehadet imanı kamil ihsan eylesin. Amin

Bu dünya ya bir iş becermeye gelmedik, söz tutmaya geldik. Rabbim evvela bu aciz kuluna ve ümmeti Muhammed'e ömrünün her anında rızasına uygun olarak yaşamayı nasip eylesin. Amin 

                                      ومنالله التوفيق