Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünya Petrol Konseyi Kazakistan’da Toplandı

Başkent Astana’da başlayan WPC toplantısında “Kalkınma için yeni planlar ve yeni yatırım imkânları” konulu bir toplantı gerçekleşti.

Dünya Petrol Konseyi Kazakistan’da Toplandı


Toplantıda konuşan Kazakistan Enerji Bakanı Bozumbayev, yeni yatırımlar ve ülkedeki ekonomi hakkında bilgiler verdi. Toplantının dünya ülkelerine imkânları ve beklentilerinin belirtilmesi için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Atırav bölgesindeki vergi ve gümrük işlerinde gereken kolaylığın sağlanarak yatırım için teşvik edildiğini belirten Bozumbayev, sektörde işleyen sürecin daha da basitleşip, lisans için gereken sürenin de kısaltıldığını sözlerine ekledi. Petrokimya alanındaki yatırımların ülkedeki ekonomiyi oldukça iyi bir biçimde etkilendiğini dile getiren Bakan, çeşitli imkanlar sağlanarak dünyadaki ekonomik dengenin sarsıldığı şu günlerde yeni projeler için de kapıları kapatmadı.

Enerji konusundaki fiyatlardaki sarsıntı ile birlikte adeta bir dayanışma platformu olarak görülen WPC hakkında ise Bozumbayev, ilerleyen günlerde WPC’nin çok daha önemli bir hale geleceğini belirtti. Doğalgaz ve petrol sahasında yatırım sağlamak ve piyasanın altyapısını geliştirerek enerji verimliliğini arttırmak gibi birçok planlarının olduğunu dile getirdi.

Dünyadaki çeşitli ülkeler yanı sıra OPEC üyesi ülkelerin katılımıyla gerçekleşen WPC toplantısı bugün sana erecek.

İlk olarak 1933’te düzenlenen Dünya Petrol Kongreleri, üç yılda bir düzenlenmektedir. Petrol ve doğalgaz alanındaki en görkemli organizasyon olarak bilinen WPC, dünyanın petrol ve doğalgaz alanındaki firmaların en üst düzeyde katılım gösterdiği bir kongredir. 2017 yılında İstanbul’da düzenlenen kongreye binlerce delegenin yanı sıra birçok CEO ve üst düzey yetkili ve Bakanlar katılmıştır.