Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

9 Mayıs Zafer Bayramı Tüm Dünyada Kutlanıyor

Bugün, 9 Mayıs Zafer Bayramı. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi güçlerine karşı Sovyet Birliği tarafından kazanılan büyük zaferin 73’üncü yıl dönümünde dünyanın her yanında özellikle tüm eski Sovyet ülkelerinin başkentlerinde meydanlar dolarken, savaş gazilerinin de madalyalarıyla yer aldığı etkinliklerde coşkulu gösteriler düzenleniyor.

9 Mayıs Zafer Bayramı Tüm Dünyada Kutlanıyor


Kutlamalar savaşta yaşamını yitiren akrabalarının fotoğraflarıyla yürüyen halkların ''Ölümsüz Alay'' yürüyüşleriyle başlayıp, askeri gösteriler ve konserlerle devam ediyor.

Tarihin en yıkıcı savaşı olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939 tarihinde başlayıp resmi olarak 2 Eylül 1945’te sona ermişti. Yaklaşık 70 milyon askerin çarpıştığı savaşta toplam 60 milyon asker ile sivil hayatını kaybetmişti. 

9 Mayıs Zafer Bayramı Tüm Dünyada Kutlanıyor


Tam altı sene devam eden savaşa SSCB, 22 Haziran 1941 tarihinde Nazi güçlerinin ülkeye saldırmasıyla katılmıştı. Savaş Nazi Almanyasının Avrupa’da 8 Mayıs 1945’te teslim olmasıyla son bulmuştu. Sovyet iktidarı, İkinci Dünya Savaşı’na katıldığı dönemi (1941-1945) ''Büyük Anavatan Savaşı'' diye adlandırıp, 9 Mayıs’ı ‘‘Zafer Günü’’ olarak ilan etmişti.