Burak GÜRAN
3 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünyanın En Büyük Gemisi İstanbul Boğazından Geçiyor

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın denizin altından geçecek kısmını inşa etmesi için dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit İstanbul boğazından geçiyor.

Dünyanın En Büyük Gemisi İstanbul Boğazından Geçiyor


Gemi sabah saatlerinde boğaza giriş yaptı her iki yöne de gemi trafiği geçişleri kapatıldı. Dev gemiyle birlikte, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı 1 acil müdahale gemisi, 2 tahlisiye botu ve 5 römorkör eşliğinde Karadeniz sularına doğru hareket halinde.

Uzunluğu 382 metre ve genişliği 124 metre olan gemi günde ortalama 4-5 kilometre boru hattı inşa edebilme kapasitesine sahip. Pioneering Spirit, Karadeniz'de 2 bin 200 metreleri bulan derinliğe ulaşacak.

İlk defa 4 sene önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulan TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın ilki tamamlanıp 30 Nisanda Türkiye sınırlarına ulaşmıştı. Uzunluğu 930 kilometre ve iki koldan oluşan hattın toplam kapasitesi 31 buçuk milyar metreküp. Hatlardan biri Türkiye’ye Doğalgaz taşıyacak diğeri ise Avrupa’ya açılacak.,

Dünyanın En Büyük Gemisi İstanbul Boğazından Geçiyor


Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek gazın geçiş noktası henüz belli değil. Yunanistan ve Bulgaristan ülkeleri arasında görüşmeler devam etmekte.