Harun Macit
3 years ago - 1 Dakika, 46 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünyanın Gözü Suriye Zirvesi İçin Bugün İstanbul'da Olacak

Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın katılımıyla Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilecek zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron katılıyor. BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura zirvede liderlere bir sunum gerçekleştirecek.

 
Dünyanın Gözü Suriye Zirvesi İçin Bugün İstanbul


Zirve öncesi 
görüşmeler yapıldı

Zirve öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ikili ve heyetler arası bir görüşme yaptı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise zirve öncesi Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya gelerek, İdlib’deki son durum başta olmak üzere bölgesel güvenlik konularına ilişkin görüştü.

Gündem Suriye'de kalıcı çözüm

Zirvenin Suriye krizinde barışçıl çözüme yönelik önemli bir adım olması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Zirve toplantısında başta sahadaki durum, İdlib mutabakatı ve siyasi süreç olmak üzere Suriye ihtilafının tüm veçheleriyle ele alınması ve ihtilafa kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması öngörülmektedir” ifadelerini kullandı.

Zirvenin gündeminde neler var

İdlib'deki ateşkesin sürdürülmesi ve Suriye krizine siyasi çözüm için yapılması gerekenlerin görüşüleceği zirvede ayrıca, YPG/PKK konusunda duyulan rahatsızlıkların da masaya yatırılması bekleniyor.

Zirvenin toplanmasından birkaç gün önce Moskova’da bir araya gelen Türkiye, Rusya ve İran, BM Suriye Özel Temsilciliği ile koordineli bir şekilde Suriye'de anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmalar konusunda anlaşmaya vardı. İstanbul'da düzenlenen zirvede de Suriye için Anayasa Komitesi’nin kurulması konusunda karar alınması siyasi çözüm açısından önemli bir adım olacak.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke yaptığı açıklamada, İstanbul’da yapılacak zirvenin Suriye için önemli olduğunu söyledi. Sözcü, BM’nin Suriye’deki sivillere yönelik insani yardım ulaştırmasının siyasi gelişmelere bağlı olduğuna dikkati çekerek, “Bence güçlü aktörlerin bir araya gelmesi olumlu bir gelişme. (Zirvenin) İdlib ve Suriye genelindeki krize siyasi ve barışçıl bir çözüm bulunmasına katkı sağlamasını umuyoruz” dedi.