Sevde Kalafat
1 year ago - 1 Dakika, 43 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Dünyanın Tren Yolu Olmayan Tek Tren Garı

Şimdi sizlere çok ilginç bir hikaye anlatacağım. Hikaye dediysem zamanında Mısır hidivi* tarafından yaşanmış garip ve gerçek bir olay bu.

Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa, yatıyla Dalaman yakınlarındaki Sarsala Koyu’na geldiğinde bomboş ama bir o kadar da verimli olan Dalaman ovasını çok beğendi ve buraya sık sık gelmeye karar verdi. Av meraklısı olan Abbas Hilmi Paşa, bölgeye kısa sürede iskele ve depo yaptırdı. Bataklıkların kurutulması işinden sonra ise bir av köşkü yaptırmak için harekete geçti.

O sırada hidivin Mısır’a da bir tren istasyonu projesi vardı. İki projenin yapımını da Fransız mimarlara verdi.

Dünyanın Tren Yolu Olmayan Tek Tren Garı

Dalaman'a yapılan tren garı
İki projenin de hazırlıkları tamamlandı, malzemeler Dalaman ve Mısır’a doğru yola çıktı. Kimi söylentilere göre gemilerin rotası yanlış girildi, kimi söylentilere göre ise gemilere malzemeler yanlış yüklendi. Sonuç itibarıyla Mısır’a gidecek malzemeler Dalaman’a, Av köşkü projesi ise Mısır’a gitti.

Vakit kaybedilmeden binanın inşasına başlandı ve kısa sürede Dalaman’a tren istasyonu yapıldı. Mısır'a ise modern tarzda bir Av köşkü yapıldı.

İşçiler binada bir tuhaflık olduğunu fark etmeyerek tren garının önüne bilet gişesi ve ray döşediler. Dalaman’a giden hidiv binayı yıktırmadı fakat rayları ve bilet gişesini kaldırttı. Mısır hidivi Abbas Hilmi Paşa ileriki yıllarda istasyonun yanına bir de cami inşa ettirdi.

Hidiv, Türk Sanayi Bankasından aldığı krediyi ödeyemeyince bina satışa çıkarıldı. Atatürk’ün talimatı ve imzasıyla bina satın alınarak devlet himayesine geçti. Bu tarihten itibaren jandarma karakolu olarak kullanılan bina daha sonra 1958 yılında Devlet Üretme Çiftliği’ne devredildi. Bina günümüzde Dalaman merkezde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) binası olarak kullanılıyor.

Dalaman’da 100 yıldan fazla zamandır bulunan gar binası, özel taşlardan yapıldı ve çevresi de Mısır’dan getirtilen palmiyelerle süslendi.

Abbas Hilmi Paşa, 30 yıl hidivlik yaptıktan sonra Türkiye yanlısı olduğu gerekçesiyle İngilizler tarafından Mısır’ın yönetiminden uzaklaştırıldı.

*hidiv: Osmanlı zamanında Mısır valilerine verilen unvan.