Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İşitme Engelli Çocuklar İçin 3,3 Milyon Dolarlık Hizmet

Taşkent’teki Kalkınma Stratejisi Merkezinde 15 Ocak tarihinde "Aktif Girişimcilik ve Yenilikçi Teknolojilere ve Fikirlere Destekleme Yılı" konulu Devlet Programı adı altında, Özbekistan Cumhuriyetinde sosyal alanın gelişimi için projelerin geliştirilmesi konusunda bir basın açıklaması yapıldı.

Özbekistan Sağlık Bakan Yardımcısı Elmira Basitkhanova 2018 yılında iki büyük sosyal öneme sahip kanun: Engelliler ile halkın üreme sağlığını güçlendirmek hakkındaki kanunların kabulüyle ilgili açıklamada bulundu.

Bakan yardımcısı, "Geçmiş dönemlerde, cumhurbaşkanlığı internet sitesine gelen 5 bin engelli insan vakası incelenerek, engellilerin tespiti için her yıl yapılan yeniden inceleme ve test prosedürlerinin çoğu insanın zor durumda bıraktığını tespit ettik. Çünkü eski sistemle bir eli olmayan insanın yeniden muayene olabilmesi için bir elinin olmadığını ispat etmesi zorunluydu." diye konuştu.

Elmira Büskanaova'ya göre, sözü edilen gerçekleri göz önüne alarak bu düzenlemelerde değişiklik yapılması planlanmaktadır. Ayrıca, engelli insanlar için hizmet düzeninin iyileştirilmesinin yanı sıra modern protez ve ortopedik alet temininin gözden geçirilmesiyle ilgili de konuştu.

İşitme Engelli Çocuklar İçin 3,3 Milyon Dolarlık Hizmet


Cumhurbaşkanlığı internet sitesine gelen 2 binden fazla müracaatın engelliler için modern protez ve ortopedik aletlerin temin edilmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda, hukuk uzmanları bu konuların düzenlenmesine ilişkin belirli önerileri analiz etmektedir. Bir başka sorun ise, uzun zamandır çözümüne ulaşılamayan, duyma yetisi zayıf olan çocuklara koklear implant sağlanması konusudur. 

Ülkede tecrübeli doktorlar faaliyet göstermekte, ancak çözüm finansa bağlı olduğu için çözülememişti. Böylece, bu yıl doğuştan işitme engelli çocuklar için koklear implant yerleştirmek amacıyla 29 milyar sum veya 3,3 milyon dolar tahsis edildi.

Kaynak: kun.uz