Murat Tuncay
3 years ago - 2 Dakika, 33 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Düzenli Egzersizi Alışkanlık Haline Getirmek İçin Öneriler

Eksikliğini özellikle yaz aylarında gözümüze takılan fazla kilolarımızla, deforme olan kaslarımızla fark ettiğimiz egzersiz alışkanlığı, aslında hepimizin yaşam tarzının parçası olması gereken bir alışkanlık.

Düzenli Egzersizi Alışkanlık Haline Getirmek İçin Öneriler


Düzenli Egzersiz İçin Tüyolar

İdeal kiloda bile olsanız, egzersiz yapmak sağlıklı olmak için, vücudunuzun yenilenmesi için, zinde olmak ve genç kalmak için şart. Bu kadar faydalı bir aktiviteyi alışkanlık haline getiremediğiniz için kendinize kızıyorsanız, hayıflanmayı bırakın ve bu önerilere kulak verin.

Düzenli Egzersizi Alışkanlık Haline Getirmek İçin Öneriler

Ertelemeyin

Egzersize başlamak da tıpkı diyete başlamak gibidir. Fiziksel bir aktivite olmasına rağmen, biriken dağ gibi işleri anımsatır. Bir kere başlarsanız, devamını getirmek kolaylaşır.

Ara Verseniz Bile Devam Edin

Başlar başlamaz etkilerini hissetmek, motive olmak, belki kilo vermek gibi beklentileriniz olabilir. Beklentileriniz bir kenarda dururken yorgun, dinlenememiş, tempoya yetişememiş hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bırakmak, bir sonraki başlangıcı yapmanızı güçleştirir. Bırakmayın, ara verseniz de kaldığınız yerden devam edin.

Kendinize En Uygun Sporu Araştırın

Egzersizlerin yorucu olmasının sebebi önce “hamlık”, sonra doğru teknikleri bilmemek, sonra da yanlış sporu seçmek olarak sıralanabilir. Başarılı olabileceğiniz, size uygun ve işinize yarayacak bir spor bulana kadar farklı türlerde deneme yapabilirsiniz.

Düzenli Egzersizi Alışkanlık Haline Getirmek İçin Öneriler

Bir Spor Salonuna Kaydolun

Size uygun sporu bulmakta ve doğru teknikleri uygulamakta tek başına başarılı olmayı beklemek, sizi fazladan yoracaktır. Belki de başarısız denemelerinizin nedeni kendinizden fazla şey beklemiş olmanızdır. Evinize ya da iş yerinize uygun bir spor salonu araştırmaya başlayın. Bir eğitmenle yapacağınız bilinçli bir başlangıç size zaman kazandırır.

Düzenli Egzersizi Alışkanlık Haline Getirmek İçin Öneriler

Size Eşlik Etmesi İçin Bir Arkadaşınızı İkna Edin

Başlamak için gerekli motivasyonu yakaladınız. Başlayabilirsiniz. Ancak devamlılık için size eşlik edecek bir arkadaşınızın olması, spor yapmayı size sevdirecek bir faktör olabilir. Karşılıklı birbirinizi motive etmek, biriniz programı bırakmak istediğinde diğerinin ikna etmesi, alışkanlık haline gelene kadar spor yapmanızı sağlayabilir.

Teknikleri Öğrenmeye Çalışın

Sadece hareket halinde olmak ve kalori harcamak için yapılan egzersizler sizi bir süre motive eder. Teknikleri öğrenmek ve doğru uygulamaya çalışmak, kendinizi geliştirmek ve ilerlemek, egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmede önemli bir etkendir.

Performansınızı Takip Edin

Kilo kaybetmek, karnın veya kolların sıkılaşması, duruşunuzdaki düzelme gibi egzersizlere bağlı iyileşmeler kendinizi hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak iyi hissetmenizi sağlar.

Hedefler Belirleyin

Egzersiz yapmaya bir şekilde başladınız. Ara vermemek ve bırakmak için kendinize hedefler belirleyin. Böylece daha uzun süre programa uyabilirsiniz. Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek için, diğer alışkanlıklarda olduğu gibi bir süre ara vermeden devam etmek gerekir.

Profesyonel Bir Bakış Açısına Sahip Olmaya Çalışın

Sadece bir amaca hizmet için egzersiz yapmak, amacınıza ulaştığınızda egzersizleri bırakmanızla sonuçlanabilir. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için, vücudunuzu en iyi kondisyonda tutmak için kendinizi eğitin, geliştirin, yeniliklere açık olun.

Düzenli Egzersizi Alışkanlık Haline Getirmek İçin Öneriler

Sporu ve Egzersizi Yaşamınıza Katın

Egzersizi alışkanlık haline getirdiğinizde siz de yaşam kalitenizin arttığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Bu zamana kadar düzenli egzersizin, su içmek kadar, saç bakımı yapmak kadar gerekli bir aktivite olduğuna kendinizi ikna edin.