Dilek Özdemir
3 years ago - 1 Dakika, 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Emojinin Tarihçesi

Emoji kelimesi Japonca’dan gelmekte olup ‘yazı göstergesi’ anlamına gelmektedir. Terim ilk kez 2013 yılında Oxford Sözlüğü’nde resmiyet kazanmıştır. 

Japonya'nın en büyük mobil operatörü NTT DOCOMO'da geliştirilen bu simgelerin asıl yaratıcısı Shigetaka Kurita’dır. 

Shigetaka Kurita emojileri, 1998'de manga çizgi romanlarından esinlenerek yazılmış tek renkli imgeler ve hat sanatını kullanarak tasarlamıştır. İlk başta tasarlanan 170 emoji noktalama işaretlerinden oluşuyordu. Emojiler, 1998 yılında web ortamında gif uzantısında yayınlandı ve dünyanın ilk grafik yüz ifadesi olarak tarihe geçti. 

2011’den itibaren bir Apple markası olan Iphone cihazlarında, 2012’den itibaren de tüm Android cihazlarda kullanıma başlandı. Durmaksızın gelişen ve kullanımı yaygınlaşan emojiler, bugün resmi olarak 2623 adete ulaştı. 

Emojinin Tarihçesi


Sürekli gelişen ve değişen emojiler her geçen gün dünyada yayılmaya devam ediyor. Dünyadaki dört ila beş milyar cep telefonunun dörtte üçü emojiyi kullanıyor. Mesajlaşmanın bu kadar yaygın olduğu bir dönemde, duygularımızı daha iyi belli etmek için gülen suratları kullanmayı seviyoruz. Ama bu demek değildir ki, her emoji herkes tarafından aynı anlamı taşıyor. Emojilerin asıl amacı, yazılı dili sözlü dile yaklaştırmaktır. Alman Dilbilimci Michael Beisswenger bu konu hakkında şöyle diyor: "Çevrimiçi eğlence giderek artan bir şekilde sözel diyaloğa yaklaşıyor"

Aynı zamanda emojiler kullanılan bölgenin kültürel özelliklerine göre de değişiklik gösteriyor. Her ülkede yaygın olarak kullanılan emojiler farklı. Grafikler gösteriyor ki; Fransa’da kullanılan emojilerin yarısından fazlası kalp emojisiyken, Kanada’da ise silah ve bıçak çok daha yaygın. Bunun yanı sıra Avusturya’da alkol ile ilgili emojiler çoğunluktayken, Türkiye’de en çok kullanılan emojiler gülümseme ve onay sembolü oldu. 

Emojinin Tarihçesi


Christina Siever bir röpartajında “Emojiler doğru kullanıldığında cümlenin anlamını ya güçlendirir ya da zayıflatabilir. Emoji cümledeki anlamı şekillendirebilir.” şeklinde ifade etmişti. Kelimeler olmadan da sadece emoji gödererek iletişim kurmanın mümkün olduğunun altını bir kez daha çizdi. 

Yapılan araştırmalara göre emojileri kadınlar erkeklere göre daha çok kullanmakta ve emojileri en yaygın kullanan yaş grubunun 25-29 arası. Araştırmalar gösteriyor ki, emojiler daha da geliştirilerek hayatımızda daha büyük bir yere sahip olacak.