Sevde Kalafat
4 years ago - 2 Dakika, 19 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

En Popüler Alternatif Tıp Yöntemleri

İlaçların olumlu etkilerinden faydalanırken maruz kaldığımız yan etkilerini bilmeyenimiz yoktur. Bilimadamları ilaçların istenmeyen etkilerinden korunmanın yöntemlerini araştırmaya devam ederken, dünyada trend olmaya başlayan alternatif tedavi yöntemlerini sizler için derledik. 

Günümüzde En Sık Kullanılan Alternatif Tedavi Yöntemleri

1. Akupunktur

En Popüler Alternatif Tıp Yöntemleri


Çin'de binlerce yıldır kullanılan akupunktur yönteminde her rahatsızlığa karşı tespit edilmiş olan noktalara batırılan iğnelerle vücudun enerji akışı düzenlenir. Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü akupunktur yönteminin birçok hastalıkta kullanılabileceğini kabul etmiştir. İğne ile uygulandığı gibi lazer, bastırarak ve iğneye ısı vererek yapılabilir.

2. Homeopati: 

Alman doktor Hahnemann'ın geliştirdiği, ülkemizde henüz pek bilinmeyen bir yöntem homeopati. Bu doğal yöntemi İngiltere Kraliçesinin de keşfedip uyguladığı biliniyor. Bu yöntemde, sağlıklı kişilerde belirli bulgular çıkaran bir madde benzer bulgulara sahip hasta kişilerde iyileşme sağlar prensibinden faydalanılıyor.

3. Nöral Terapi: 

Huneke kardeşler'in 1920'lerde geliştirdiği bir yöntemdir. Cilde uygulanan lokal anestezik iğneler vücudun çalışma ağını düzenleyerek hızlı ve etkili bir iyileşme sağlar. Genellikle migren ve ilaçla tedavi edilemeyen ağrılara karşı uygulanır. 

4. Refleksoloji: 

5000 yıl Önce Çin'de kullanılmaya başlanan bu yöntem, bütün organların ayak tabanında bir yansıması olduğu prensibine dayanıyor. Rahatsızlık yaşanan bölgenin ayak tabanında bulunan karşılığına uygulanan masajla iyileşme sağlanıyor. 

5. Proloterapi-Mezoterapi: 

En Popüler Alternatif Tıp Yöntemleri


Bu yöntemde zarar görmüş veya işlevini yitirmiş olan tüm eklem, kıkırdak ve tendonlara kendi kendisini tedavi etmeye yarayacak olan bir solüsyon enjekte edilerek uygulanıyor. 

6. Aile Dizimi: 

Psikolog Bert Hellinger'in geliştirdiği bir yöntemdir. Problemlerin ailesel geçmiş ve bağlarla ilişkilendirilip şifalandırılmasına dayalı bir tedavi yöntemidir. Tedavinin merkezinde aile olan bu yöntemde iyi ve kötü olan bütün olayların çözümü aile sistemi içinde ilişkilendirilip ve çözülüyor.

7. Hipnoz: 

Hipnoz birçok hastalıkta asıl tedavi yöntemi olarak kullanılırken bazı hastalıklarda yardımcı tedavi maksatlı kullanılan telkine dayalı bir yöntemdir. Kişi sanılanın aksine tam uyku moduna geçmez. Fobiler, panik atak, stres ve bağımlılıklardan kurtulma amacıyla uygulanır. 

8. Manuel Terapi, Osteopati, Chiroterapi: 

En Popüler Alternatif Tıp Yöntemleri


Kas ve omurga ağrıları için çok etkili olan bu yöntemde fonksiyon kayıpları da tedavi edilebilir. Vücudun dış etkenlerle bozulan yapısını eğitim almış ellerle rahatlatma ve tedavi etme amacıyla uygulanır. Manuel Terapi en çok kireçlenme, fıtık, kas - bağ yırtıkları ve deformitreler'in çözümünde kullanılır.

9. Fitoterapi: 

Fransız doktor Henri Leclerc (1870 - 1955) tarafından uygulanmış ve tıp literatürüne kazandırılmış bir yöntemdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi olarak tanıdığı bu yöntem, binlerce yıllık bitki kültürü ve birikimimizin hastalıkların şifası için kullanılması prensibine dayanıyor.