suzan besici
3 years ago - 2 Dakika, 17 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Erdoğan: Birkaç Gün İçerisinde Fıratın Doğusuna Giriyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç gün içinde Fırat'ın doğusunda YPG kontrolünde bulunan bölgeye askeri operasyonun başlayacağını açıkladı. Erdoğan, "Münbiç yüzde 80-85'i ile tamamen Araplara ait olduğu halde orada şu anda terör örgütleri bulunuyor. O zaman biz çıkaracağız, iş başa düştü" dedi.

Erdoğan: Birkaç Gün İçerisinde Fıratın Doğusuna Giriyoruz


Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, "Son 16 yılda yaptığımız atılımlar neticesinde ülkemizi çok farklı ve ileri bir noktaya getirmeyi başardık. Atak helikopterini çok daha güçlü hale getireceğiz. Milli muharip uçağımızı geliştirme yönünde kesintisiz bir çaba içindeyiz" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin ne Amerikan yönetimine ve Suriye'deki Amerikan askerlerine yönelik bir husumeti olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Her şeye rağmen Amerika'yı doğru zeminlerde buluşabilmek şartıyla, gelecekte de birlikte yol yürüyebileceğimiz stratejik bir müttefikimiz olarak görüyoruz. Ülkemizin beka meselesi olarak gördüğümüz Suriye politikasındaki derin görüş ayrılıklarımızın, gelecekteki daha büyük işbirliklerimizin önünde bir engel oluşturmasına izin vermemeliyiz. İşte bu anlayışla Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içerisinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır."

Adını 'Siper' koyduk

"Özel sektörümüz çıktı ortaya, insansız hava aracını da silahlı insansız hava aracını da yaptı. Şimdi daha da ileri gidecekler, buna inanıyorum. Çok daha güçlüsünü yapacaklar. Yeni teknolojilerle daha da geliştirdiğimiz Altay tankı, prototipinin de ötesinde bir ürün olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hizmetine sunulacaktır.

Erdoğan, yerli ve milli imkanlarla yapılan genel maksat helikopterinin adını 'Gökbey' olarak açıkladı.

Münbiç konusunda netice alamadık

Güneyimizde terör koridorunu inşa etmenin gayreti içindeler. Biz bunlar teröristtir diyoruz. Başta ABD stratejik ortaklarımız bunlar terörist değildir diyor. Bunlar PKK'nın yan kollarıdır. Siz bizimle neden hareket etmiyorsunuz da onlarla hareket ediyorsunuz? NATO'da beraber değil miyiz? DEAŞ'a karşı bir şey yapacaksan beraber yapalım, Rakka'da yapacaksan beraber yapalım.

Menbiç'te yıl sonuna kadar somut ilerleme taahhüdü

Münbiç'te hala netice alamadık. Sayın Başkan 30 günde bunların tamamını temizleyeceğiz diyor. Göreceğiz. Temenni ederiz ki temizlesinler.

Güçlü bir orduya sahibiz, hepsi kabul ediyor. Ne zaman Suriye'de sahaya indik işin gidişatı değişti. Yıllarca DEAŞ diyerek Suriye'nin altını üstüne getirenlerin balonunu Fırat Kalkanı ile patlattık.

20 bin TIR'a aşkın teröristlere silah gönderildi. Bunun yanında araç gereç gönderildi. Söylüyoruz, böyle bir şey yok diyorlar. Türkiye bir göçebe devleti değil, modern bir devlet bunu bilmeniz lazım. Bu konuda ABD ile derin görüş ayrılığı yaşadığımız herkesin bildiği bir gerçektir.