suzan besici
5 months ago - 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Erdoğan: Rusya Vizeleri Kısmi Olarak Kaldıracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin'de düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi'nin ardından yaptığı basın açıklamasında, Rusya ile ilişkiler ve Rusya'ya vizesiz seyahat konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Rusya Vizeleri Kısmi Olarak Kaldıracak


Rusya vizeleri kısmi olarak kaldıracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile vize muafiyeti konusuna ilişkin "Putin ile yaptığımız görüşmeler, gerekse arkadaşlarımızın yaptığı görüşmelerle vizelerin kısmi olarak kaldırılması kararını Sayın Putin verdi. Biz tabii bu işin tamamına yönelik bu kararın alınmasını kendilerinden talep ettik. Temenni ederim ki tamamına yakını da vizeler konusunda alınır." açıklamasını yaptı.


Rusya'dan gelen turist sayısı artıyor

Ekim sonu itibarıyla Rusya'dan yaklaşık 5 milyon 700 bin turistin Türkiye'ye geldiğini belirten Erdoğan, bu sayının yıl sonunda 6 milyonu bulacağını, gelecek yıl sayının daha da artacağına inandığını vurguladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ilişkiler konusunda şunları kaydetti:

"Savunma sanayisinde attığımız adımlar, birlikte dayanışma, bunlar da gayet güzel bir şekilde gelişiyor. Bizim Rusya ile belirlediğimiz ticaret hacmi çok ileri. Biliyorsunuz, 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı belirledik. Putin'in de ifadesiyle niye olmasın? Şu anda gayet iyi bir şekilde bunu ilerletiyoruz ve hızla da bu, ilerlemeye devam edecek."