Harun Macit
1 year ago - 1 Dakika, 34 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ermenistan'dan Gence'ye Hain Saldırı: 11 Sivil Hayatını Kaybetti

Ermenistan ordusu Azerbaycan ile yaptığı ateşkesi ihlal ederek sivilleri hedef aldı. 4'ü kadın 11 sivilin yaşamını yitirdiği saldırıda, 35 kişi de yaralandı.

Ermenistan


Ateşkese rağmen saldırılarını sürdüren Ermeni ordusu, Gence, Berde, Terter ve Mingeçevir'e gece saatlerinde füze saldırısı düzenledi. Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence'de 2'si çocuk 11 sivil yaşamını yitirdi. 6'sı ağır 35 kişi de yaralandı.

Azerbaycan Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Ermenistan tarafından fırlatılan füzelerin, Gence kentinde sivillerin oturduğu konutlara isabet ettiği belirtildi.

Saldırının şiddetiyle yıkılan evlerin enkazında arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, ölenlerden 4'ünün kadın, yaralılardan ise 16'sının kadın, 6'sının çocuk olduğu aktarıldı. 

Hacıyev: Şahit olduğumuz bir soykırım eylemidir

Ermenistan


Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev "Ermenistan'ın Azeri sivil nüfusa karşı vandalizm ve barbarlığı devam ediyor. Hocalı soykırımından bu yana Azerbaycan halkına karşı şahit olduğumuz bir soykırım eylemidir" dedi. Hacıyev, Ermenistan'ın Cebrail ve Hadrut'ta ağır kayıplar vererek geri çekildiklerini söyledi. Hacıyev ayrıca, Ermenistan'a insani yardım adı altında roket sistemleri taşındığını belirtti.

Hamzayev: Hocalı'dan farkı yok, aynı anları dün gece bir daha yaşadım

Gence Milletvekili Nagif Hamzayev olay yerinde TRT Haber’e konuştu. Hamzayev, son saldırıda karşılaştığı görüntüyü Hocalı katliamına benzetti: 1992’de Hocalı’da yaptıklarından farkı yok. Biz onların sivillerine hiç ateş açmadık. Sivillerle bir sıkıntımız yok. Biz onlara bir insanlık koridoru da verdi. Uluslararası insani anlaşmaları hiçe sayan Ermeniler 12 saat bile beklemeden ateşkesi mahvettiler. Biz ilerliyorduk, yine de Ermenilere bir son şans verdik. Maalesef doğru değerlendiremediler. Gece yarası füze sesi ile uyandık. Çocukların yaralıların seslerini burada duyduk. Ben göçmenliği yaşadım, o olayları çocukken yaşadım. Aynı anları dün gece bir daha yaşadım.”

Kaynak: TRT Haber