Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Erzincan’ın Doğa Harikası: Girlevik Şelalesi

Erzincan merkeze 35 km. uzaklıkta Çağlayan bucağı Girlevik köyünde bulunan Girlevik Şelalesi, yazın serinliği kışın ise akan suyun donmasıyla tırmanışçıların ilgi odağı bir doğa harikası.

Erzincan’ın Doğa Harikası: Girlevik Şelalesi


Doğası, bitki örtüsü, yaz sıcağındaki serinliği ile Erzincan’da yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği mesire alanı.

Şelale büyüleyici görüntüsü ve baharda açan papatya, küpe çiçeği ve daha birçok çiçeğin oluşturduğu görsel şölenle adeta ziyaretçilere bayram yaşatıyor. Kışın sıcaklığın sıfırın altına düşmesiyle şelale suları donuyor ve buz sarkıtlar oluşuyor. Buz tırmanıcılığı sporu için elverişli hale gelen şelale kışın da ilgiyi üzerinde tutuyor.

Erzincan’ın Doğa Harikası: Girlevik Şelalesi


Doğal bir şelale olan Girlevik’in kaynağı Munzur Dağlarının yamacında Kalecik köyünden doğan su gözleridir. Yüksekliği yaklaşık 30-40 m. olan şelale yöreye has taştan oluşmuş durumda.

Şelalenin alt kısmında bir restoran bulunuyor ve bu restoranda alabalık yetiştiriciliği yapılıyor. Restoranın şelalenin hemen karşısında bulunması da önemli bir ayrıntı. 30 dakika aralıklarla 13 şubat minibüs duraklarından şelaleye minibüs kalkıyor.