Sevde Kalafat
2 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Eşrefoğlu Camii İçin UNESCO Çalışmalarında Sona Yaklaşılıyor

2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Eşrefoğlu Camii’nin kalıcı listeye alınması için çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Eşrefoğlu Camii İçin UNESCO Çalışmalarında Sona Yaklaşılıyor


Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Eşrefoğlu Camii ve Külliyesinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindiği açıklandı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi ve Eşrefoğlu Camii Alan Yönetimi Başkanı Yaşar Erdemir çalışmalarda sona gelindiğini ifade etti.

Eşrefoğlu Camii, 1299 yılında türbe, hamam, kervansaray ile bir külliye şeklinde yapılmıştır. Eşrefoğlu Emir Süleyman Bey tarafından yaptırılan yapı, Selçuklu geleneğini devam ettirmektedir. Havuza dolan kar sebebiyle ahşap aksamın ihtiyaç duyulan nemi sağladığı düşünülen bir boşluk bulunuyor. Mihrap önü kubbesinde Türk mimari geleneğini yansıtan izler bulmak mümkün.

Eşrefoğlu Camii İçin UNESCO Çalışmalarında Sona Yaklaşılıyor


Beyşehir ilçesi İçerişehir mahallesinde bulunan caminin, mozaik çini mihrap ve kündekari tekniğiyle yapılmış minber önemli süsleme unsurları. Eşrefoğlu Camii Semerkant, Buhara gibi eski Türkistan şehirlerinde yer alan ağaç direkli camilerin Türkiye’deki en güzel örneklerinden.