Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 34 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Etnospor 2018 Kültür Festivali Başlıyor

Geleneksel sporların yeniden canlanması, bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşması için uluslararası düzeyde faaliyetlerde bulunan Dünya Etnospor Konfederasyonu, her yıl hedef büyütüyor. Festival bu yıl, daha zengin ve özgün bir içerikle 9-13 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı Meydanında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Etnospor 2018 Kültür Festivali Başlıyor


Katar’ın Yırtıcı Şahinleri Türkiye’de

Festival kapsamında Türkiye'de ilk kez gösteri yapacak Katar Şahinleri, avcılıkları ve güzellikleriyle biliniyor. 400 metrelik hedefe 20 saniyede varabilen şahinler, uzaktaki avlarını görerek en kısa sürede ona ulaşmaya çalışacak.

Anadolu'nun Doğanları da Festivalde

Etkinlikte şahinlere Anadolu'nun ünlü doğan kuşları da eşlik edecek. Doğancılar Derneği üyeleri festivale en özel kuşları getirerek gökyüzünde muhteşem bir gösteri sunmaya hazırlanıyor. Gökdoğanlar avlarına yüksekten aşağıya çakılarak avlanıyorlar ve en hızlı kuş olarak bilinen doğanlar saatte yaklaşık 320 kilometreden yüksek hızlara çıkabiliyor.

Etnospor 2018 Kültür Festivali Başlıyor


Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, festivalde ülkelerin kendilerine özgü spor ve eğlencelerine de yer vermeye çalıştıklarını belirterek, "Yerli ve milli dendiğinde biz nasıl heyecanlanıyorsak, diğer ülkelerde de aynı heyecanı gördük. Kültürler arasında üstünlük olmaz. Her biri değerlidir, yaşanmayı ve görülmeyi hak eder. Katar'ın yırtıcı şahinleri de bunlardan birisidir. Hayli değerli olan bu şahinlerin gösterileri ve yarışmaları sadece Arap yarımadası değil, dünyanın pek çok ülkesinde ilgiyle takip ediliyor.Etnospor Kültür Festivali ile hem Türkiye'nin tüm bölgelerini tanıtmaya çalışıyoruz hem de Orta Asya ve Balkanlar'daki komşu akrabalarımızın kültürünü tanıtıyoruz.Bu festivalin zaman içinde uluslararası turistler için de önemli bir adres haline geleceğini düşünüyoruz." dedi. 

Etnospor 2018 Kültür Festivali Başlıyor


Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen festival 5 gün sürecek ve toplam 13 dalda, 883 sporcu müsabaka yapacak. Çeşitli atlı akrobasi gösterileri düzenlenecek. Bir tane büyük han çadırıyla, 43 oba çadırı kurulacak. Organizasyonda 156 at kullanılacak.