suzan besici
2 years ago - 1 Dakika, 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ev Alana Vatandaşlık Yasasından En Çok Ortadoğu Ülkeleri Vatandaşları Faydalanıyor

Türk vatandaşı olmak isteyen yabancı uyrukluların yapması gereken gayrimenkul yatırımı 1 milyon dolar iken, 19 Eylül 2018 tarihinde yapılan düzenlemeyle 250 bin dolara düşürüldü. Bu şekilde vatandaşlık başvurusu yapanlara ortalama 45 günde doğrudan vatandaşlık veriliyor. Gerekli belgelerin teslimi ile başlayan süreç, bütün aile üyelerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları teslim edilerek neticelendiriliyor. 

Ev Alana Vatandaşlık Yasasından En Çok Ortadoğu Ülkeleri Vatandaşları Faydalanıyor


İçişleri Bakanlığı verilerine göre büyük çoğunluğu Ortadoğu’dan olmak üzere 250'den fazla kişi bu şekilde Türk vatandaşlığına başvurdu. Düzenlemenin yapıldığı tarihten itibaren yaklaşık 100 milyon dolar para girişi oldu. Yaklaşık 200 kişinin ise belgelerini teslim etme aşamasında olduğu bildirildi.

Ev alana vatandaşlık yasasına en çok hangi ülkelerden ilgi gösteriliyor?

DW Türkçe'ye açıklamalarda bulunan Ata Kurumsal Danışmanlık Genel Müdürü Murat Sarıusta, en yoğun ilginin İran ve Irak'tan geldiğini anlatıyor. Bu ülkeleri sırasıyla: Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Cezayir, Libya, Yemen gibi ülkeler takip ediyor.

Murat Sarıusta, 3 ay içindeki başvurular detaylı incelendiğinde en çok başvuru yapılan ülkelerin değiştiğini belirtiyor. Son düzenleme öncesinde Yemen ve Katar'lı ultra zenginler yasadan faydalanırken, şu anda en yoğun olarak Irak, İran ve Suudi Arabistan vatandaşları başvuruda bulunuyor.

Ev Alana Vatandaşlık Yasasından En Çok Ortadoğu Ülkeleri Vatandaşları Faydalanıyor


Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Kasım 2018 itibariyle konut satış rakamları şu şekilde: 11 ay içerisinde Türkiye genelinde 35 bin 430 konut yabancılara satıldı. Irak vatandaşları 7 bin 308 başvuru ile birinci, İran vatandaşları 3 bin 217 başvuru ile ikinci, Afganistan vatandaşları ise bin 852 başvuru ile üçüncü sırada yer aldı.

Başvurularda pasaportun gücü belirleyici

Gayrimenkul yatırımıyla ikinci bir vatandaşlık almak isteyen kişiler genellikle kendi ülke pasaportlarından daha güçlü bir pasaporta sahip ülkeyi tercih ediyorlar..

"Henley Passport Index 2019" raporuna göre en güçlü pasaportlar listesinin en sonunda, yalnızca 30 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Irak ve Afganistan pasaportları bulunuyor. İran pasaportu 42 ülkeye, Mısır, Ürdün ve Tunus pasaportları 50 ülkeye, Azerbaycan pasaportu ise 66 ülkeye vizesiz giriş olanağı sağlıyor.

Türk pasaportu ise en güçlü 52. pasaport olarak vizesiz 111 ülkeye seyahat olanağı sağlıyor. Türk pasaportunun kendi ülke pasaportlarına göre çok daha güçlü oluşunun yabancılara konut satışında Türkiye'ye ilgi gösterilmesinin en önemli nedenleri arasında olduğu düşünülüyor.

İlgili içerik: 2019 Yılının En Güçlü Pasaportları Açıklandı: Türkiye ve Türk Ülkeleri Kaçıncı Sıradalar?