Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Finans Başkenti Olmaya Aday Şehir: Astana

Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin, bölgesel finans başkenti olması için çabalayacaklarını dile getiren Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, gelecek adına olumlu konuştu.

Finans Başkenti Olmaya Aday Şehir: Astana


Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin uluslararası sahada reklamı ve daha da aktif hale getirilmesi için AIFC Başkanı Kayrat Kelimbetov ile bir araya geldi. İki taraf adına da gelişmelerin daha da yakından takip edilmesi adına bir planlama anlaşması imzalandı. Ekip halinde çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Abdrahmanov, gelişmelerde artış için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi. Astana’nın bölgede merkez konumunda olmasının önemini dile getiren Abdrahmanaov, “Elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Katılımcı sayısında şuan için 78’de kalan şirket sayısının çok yakın zamanda 100 olması bekleniyor. Sonraki yıllarda bu rakamın kısa zamanda yükselerek sırasıyla 250 şirket seviyesine yükselmesi, daha ileri dönemde ise bu rakamın 500’ü geçecek olması planlanan hedefler arasında görülüyor.

Resmi olarak Ocak ayında faaliyete başlayan AIFC, eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasında ilk defa İngiliz ticaret hukuna dayalı, bağımsız ve uluslararası tahkim mahkemelerin faaliyet gösterdiği alan olarak bilinmektedir. Oluşum tarihi 2015 Aralık ayı olsa da merkezin kurulması yaklaşık iki yılı bulmuştur.

2025 yılına kadar ise Kazakistan, finansal merkez adına 40 milyar dolarlık bir yatırım kazandırarak, kalkınmada hissedilebilir bir artış olması adına çeşitli planlamalar yapmaktadır.