Burak GÜRAN
3 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Gazze'de Dostluk Hastanesi Açılacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze'de inşa edilen, 180 yataklı Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesinin açılması ve işletilmesine yönelik anlaşma imzaladı.

Gazze


Ankara’da Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’nın makamında gerçekleşen protokol imza törenine, Filistin Sağlık Bakanı Jawad Awad ve beraberindeki heyetle birlikte katıldı. Hastanenin açılması, ortak işletilmesi ve devri ile Filistin vatandaşlarının tıpta uzmanlık eğitimini Türkiye'de almasına dair konuları içeren protokolü imzaladılar.

Sağlık Bakanı Demircan, Filistin halkına götürülen sağlık hizmetlerinin, İsrail tarafından bilinçli şekilde engellendiğini ve yaralı masum insanların, göz göre göre ölüme terk edildiğini kaydetti. “İsrail’in ablukası altında böyle bir hastanenin açılması önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.” dedi.

Filistin Sağlık Bakanı Jawad Awad ise, Filistin halkının zor günler geçirdiğini ve mücadelesinin devam ediceğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti, maddi, manevi, siyasi ve ekonomik alanda yardımlarını esirgemiyerek daima yanımızda olmuştur. Türkiye sayesinde nefes alabiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.