Harun Macit
1 year ago - 1 Dakika, 49 Saniye

Geçmişten Günümüze Hacamat

Hacamat nedir, Nasıl yapılır, Nerelerde kullanılır?

Hacamat (kupa terapisi); kupa yardımıyla deri üzerinde negatif basınç oluşturarak ve insizyonlar uygulayarak kanın çıkmasıyla sonuçlanan minör cerrahi boşaltım prosedürüdür. Hacamat uygulamasının ilk olarak nerede ve ne zaman başladığı bilinmemekle birlikte; antik uygarlıklarda yapıldığına dair bilgiler bulunmaktadır. Modern tıbbın kurucusu olarak bilinen Hipokrat ve Yunan tıbbının büyük hekimi Galen de hacamatın savunucuları ve kullanıcıları olmuştur. Babil ve Asur imparatorluklarında hacamat için manda boynuzu kullanıldığı kil tabletlerinde çivi yazısıyla yazmaktadır. (MÖ 700) 

Geçmişten Günümüze Hacamat


İslamda hacamat

İslam tıbbında yaş kupa terapisi Peygamber Efendimiz(S.A.V)’in öğretilerine dayanmaktadır. Orta Asya’da müslüman doktorlar hacamatı sıkça kullanmış; İbn-i Sina ‘El Kanun Fit Tıp’ isimli ünlü eserinde hacamatın avantajını ‘organın tortu atmasını sağlar’ diye belirtmiştir.

Rönesans döneminde hacamat, İtalya ve Avrupa’nın birçok ülkelerinde sıkça kullanılmış; 14.yy’da Fransa’ da berberler tarafından yapılmıştır. Britanya parlamentosu tecrübesiz berberlerin hacamata devam etmesini ve yanlış uygulamaları engellemek için Oxford ve Cambridge Üniversite’lerinden mezun olan hacamat terapistlerinin uygulamasını düzenleyen bir karar çıkarmıştır. Osmanlı’da da hacamat yaygın olarak kullanılmış; Sultan 2. Abdulhamid Han’ın uykusuzluk rahatsızlığından kurtulmak için hacamat olduğu Osmanlı arşiv kayıtlarında yer almaktadır.

Hacamat uygulanırken hayvan boynuzları, bambu, seramik ve cam kupalar gibi çeşitli malzemelerden yararlanılmıştır. 

Geçmişten Günümüze Hacamat


Faydaları saymakla bitmeyen hacamat tedavisi günümüzde Rusya, Amerika, Kanada, Çin ve nüfusu Müslüman olan ülkelerin çoğunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu, bu tedavi yanlış uygulandığında büller, yanıklar ve derin yaralara neden olmaktadır.

Sağlık bakanlığı da bu şifa kaynağı tedavinin ehil olmayan eller tarafından, hijyenik olmayan koşullarda yapılmasını önlemek için doktorlara ve diş hekimlerine hacamat sertifikasyonu başlatmıştır. İstanbul, Ankara ve Kayseri’de bakanlığa bağlı birçok hastane ve sağlık merkezlerinde artık resmi olarak hacamat yapılmaktadır.

İster sağlık, ister önemli bir sünneti uygulamak için olsun, hacamat yaptırmak isteyen herkesi sağlık bakanlığına bağlı resmi kurumlarda yaptırılmasını tavsiye ederim.

Sağlıcakla...