Türkan Hüseynova
4 years ago - 1 Dakika, 21 Saniye

Genç Mucit Yağmur Suyundan Elektrik Enerjisi Üretti

ABD cumhurbaşkanının baş danışmanı ve cumhurbaşkanının kızı İvanka Trump, temsilcisi olduğu Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde 15 yaşındaki Azerbaycan’lı kızın başarılarından övgüyle bahsetti. İvanka “Senin parlak zekan ve yoğun emeğin bize ilham vermektedir” dedi

         
Genç Mucit Yağmur Suyundan Elektrik Enerjisi Üretti

5 yaşından itibaren küçük icatlar yapmaya başlayan Reyhan Camalova Azerbaycan’ın Guba şehrindeki İstek lisesi 9. sınıfta %100 burslu olarak eğitim görmektedir. Derslerindeki üstün başarısıyla dikkat çeken Reyhan arkadaşlarıyla birlikte yağmur suyundan enerji üreten Rainergy ismini verdiği cihazı oluşturmuştur. Cihaz 4 parçadan oluşmaktadır; yağmur suyunu toplayıcı, su varili, elektrik  jeneratörü, pil. Reyhan’ın bu buluşu tahminen 22 vat enerji üreten 22 led ampülü aydınlatabiliyor. Genç mucit bu cihazı geliştirmeyi düşündüklerini ifade etti: “Bazı ülkelerde elektrik çok pahalı, biz bu buluşla elektrik hacmini çoğaltarak az parayla daha çok elektrik alabileceğiz.” Reyhan’ın görüşüne göre dünyadaki milyarlarca litre yağmur suyundan doğru faydalanılırsa elektrik enerjisi kullanılabilir.

Hindistan’da yapılan Küresel Girişimcilik Zirvesi’ne katılan Reyhan Camalova’nın projesi ilk aşamayı başarıyla geçmiş, yakın zamanda yarı final ve finale yükseleceği beklenmektedir. 

Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde temsilci İvana Trump genç mucit hakkında şunları belirtti: “Reyhan’ın bir sloganı var; "Her zaman bir evi aydınlat. " Senin aydınlattığın her bir ev dünyayı aydınlatmaktadır. Senin parlak zekan bize ilham vermektedir.”

Nobel ödülünü kazanmayı amaçlayan Reyhan Camalova icatlarıyla Amerika’nın ünlü matematikçisi Lütfi Aliasker Zade gibi dünyada iz bırakmayı hedeflemektedir. 

Azerbaycanca altyazılı video için buraya, İngilizce video için buraya tıklayınız.