Murat Tuncay
3 years ago - 3 Dakika, 3 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Gençlerin Psikolojisini Etkileyen Olumsuzluklar

Ergenlikten yetişkinliğe kadar olan gençlik dönemi insan hayatının en güzel yıllarıdır. Hepimiz o günleri özlemez miyiz? Aklı bir karış havada, gülmeye, eğlenmeye yatkın o neşeli ruh hali ile toplumun neşe kaynağı ve umudu olan gençlik… Ama maalesef günümüz şartlarında her gencin bu ruh halinde olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Aile sorunları, toplum sorunları, çevre baskıları bazı gençleri etkilemekte, toplum uzaklaştırmakta ve hayatlarının baharını cehenneme çevirmektedir. Biz yetişkin toplum olarak belki de istemeden onların hayatını etkiliyor ve onları hatalarımızla boğuyoruz. 

Gençlerin Psikolojisini Etkileyen Olumsuzluklar


Nedir gençliği çileden çıkaran sorunlar?

Eğitim sorunları ve eşitsizliği… Eğitim gençler için önemli ve gereklidir. Kendilerini hayata en iyi şekilde hazırlamaları ve başarılı olmaları için eğitim almaya gereksinimleri vardır. Ancak günümüz şartlarında eğitim sistemine baktığımızda her gencin bu eğitim ihtiyacını aynı ölçüde aldığını görmüyoruz. Hayatlarının en güzel yıllarında hayatlarının akışını belirleyecek bir sınava hazırlanıyorlar ve o sınav onların hayatının dönüm noktası oluyor. Peki bu yarışa hazırlanırken rakipleri ile eşit şartlarda olduklarını söyleyebilir miyiz? Tabi ki hayır… Bazıları için maalesef durum hiç de iç açıcı değil ve rakiplerini bir adım geriden takip etmek zorunda kalıyorlar. Eğitim kalitesinde ki eşitsizlik ve ailelerin maddi imkansızlıkları bu duruma neden oluyor. Bu da onları bunalıma sürüklüyor.

Boşanmış ailelerin sorunları… Boşanmak evlenmek kadar doğal bir olaydır. Anlaşamayan çiftler evliliklerini bitirir ve hayatlarına ayrı devam ederler. Buraya kadar her şey normaldir. Ancak bazı kişiler eşleri ile birlikte çocuklarından da boşanıyorlar. Anne veya baba olsun bu fark etmiyor. Evden giden ebeveyn çocuğundan uzaklaşıyor, onun ihtiyaçlarından uzaklaşıyor, onun dertlerinden uzaklaşıyor ve bu gençlerde kaybetme duygusu, kendini önemsiz hissetme duygusu ve özgüven eksikliği gelişiyor. Kendini değersiz ve önemsiz hissediyor. Nasıl hissetmesin. Öz be öz ebeveyni bile onunla ilgilenmiyor.

Yanlış arkadaş seçimi… Gençlik döneminde arkadaş seçimi önemlidir. Ancak bu konuda her gencin başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ailelerin de maalesef arkadaş seçiminde gence etkileri bir yere kadar olabiliyor. Çünkü artık büyüdüğünü iddia eden genç arkadaşları hakkında aileye laf söyletmiyor. Eğer şanslı ve dikkatli ise doğru arkadaşlıklar kuruyor ve bu arkadaşlıklarından olumlu etkileniyor. Ama yanlış arkadaş seçimi ile ailesinden kopma noktasına gelen gençler, uyuşturucu batağına düşen gençler, sigara alışkanlığı kazananlar, okulu asmalar derken birçok olumsuzluğa kapılıp gidiyorlar. Bu da hayatlarını karatmalarına ve içinden çıkılmaz durumlara sebep oluyor.

Gençlerin Psikolojisini Etkileyen Olumsuzluklar


Uyuşturucu kullanımı…
Bazı gençlerin hayatını karartan en büyük sorunlardan biridir uyuşturucu. Nasıl ve nereden geldiğini bile anlamadan bu tuzağa düşebiliyor ve maalesef battıkça batıyorlar. Büyümüş olduğunu kanıtlama, aileyi cezalandırma ya da arkadaş çevresinde küçük düşmeme gibi düşüncelerle kolayca tuzağa düşebiliyorlar. Bu da hayatlarının sonunu

Okulda ve ailede şiddet… Maalesef bu bir gencin karşılaşacağı en kötü durumlardan biridir. O büyümenin heyecanını yaşarken aileden ve öğretmeninden şiddet görerek siniyor, içine kapanıyor ya da içinde öfke biriktirerek günün birinde patlıyor ve belki de bir suç işleyerek hayatının hatasını yapıyor. Her insana olduğu gibi bir gence şiddet uygulamak cezasız bırakılmamalıdır.

Maddi imkansızlıklar… Ailelerin maddi sıkıntıları gençleri tahmin edilenden daha fazla etkiliyor. Öyle ki birde sevgilisi varsa ve onunla maddi imkansızlıklar nedeni ile istediklerini paylaşamıyorsa bu onun kötü hissetmesine ve küçük düşme hissine kapılmasına neden oluyor. Bulunduğu çevrede herkesten farklı olmak ve diğerlerinin yaptıklarını maddi olanaksızlar yüzünden yapamamak onu bunalıma itebiliyor.