Burak GÜRAN
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Göktürk 3 Uydusu İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye’nin sahip olacağı en gelişmiş istihbarat uydusu Göktürk 3’te sona yaklaşıldı. Uydunun 2019'da uzaya fırlatılması bekleniyor.

Göktürk 3 Uydusu İçin Geri Sayım Başladı


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TAI) ana yükleniciliğinde, TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü ve Aselsan’ın da alt yükleniciliği üstlendiği, 2013 yılında imzalanan projede sona yaklaşıldı, Göktürk 3 uydusu gelecek yıl uzaydaki yerini alıcak.

Göktürk 1 ve Göktürk 2 uydularına nazaran çok daha oranda yerli üretim payına sahip olan Göktürk 3 uydusu, aynı zamanda bu iki uydudan çok daha gelişmiş özelliklere sahip olacak. Uzay tabanlı görüntüleme yeteneğinin Sentetik Açıklık Radar tekniği (SAR) vasıtasıyla, gece ve gündüz her hava şartında, bulutlar bile görüntü alımına engel olamayacak.

Daha önceki uydularda en fazla yarım metre yakınlıkta görüntü elde edilirken, Göktürk 3 uydusuyla bir teröristin uzaydan vesikalık fotoğrafının çekilmesi mümkün olacak.

Bu doğrultuda Göktürk 3’te kazanılan tecrübe, Göktürk 4’le de tarihi bir seviyeye ulaşılacak. Bu uyduyla 20 santimlik görüntülerin dahi alınması planlanmakta.