Burak GÜRAN
3 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Görme Engelliler Tek Başına Oy Kullanabilecek

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı (GETEM) ile Engelsiz Erişim Derneği'nin birlikte çalışmaları doğrultusunda görme engelliler için oy pusulası şablonu hazırlandı.

Görme Engelliler Tek Başına Oy Kullanabilecek

24 Haziranda yapılacak hem Cumhurbaşkanı hem de Milletvekili seçimleri için çift olarak 6 binden fazla oy pusulası hazırlandı. Braille alfabesi kullanılan şablonlarda görme engelli vatandaşlar bu alfabeyi bilmeseler bile oy pusulasındaki sıralamayı bildikleri müddetçe şablon üzerindeki delikler yardımıyla istedikleri parti veya aday için oy kullanabilirler.

Şablonların hazırlanmasında ihtiyaç duyulan üretim maliyeti için bütçe vermeyen Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlerde kullanılması için bu uygulamaya izin verdi. Derneğin kendi kaynaklarıyla üretilen şablonu kullanmak isteyen görme engelli bireyler, dernekle iletişime geçip talep ettiklerinde şablonlar adreslerine gönderilmektedir.

Görme Engelliler Tek Başına Oy Kullanabilecek

Adaylar Hakkında Sesli Bilgi

Ayrıca bu seçimde ilk kez adaylar hakkında sesli bilgilendirmeler hazırlanarak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Seçimleri kesin aday listesindeki tüm adaylarla ilgili bilgiler teker teker seslendirildi.

Adayların isimleri, partisi, sırası ve meslekleri hakkında bilgiler seslendirilerek görme engelli vatandaşların hizmetine sunuldu.

Bilgilendirme dosyalarına, Engelsiz Erişim Derneği'nin veya GETEM’in web sitesinden ulaşabilirsiniz.