Türkan Hüseynova
4 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Gürcistan Özbekistan'ın Turizmini Geliştirmesine Yardımcı Olacak

Gürcistan Özbekistan'ın turizmini geliştirmesine yardımcı olacak. 

Gürcistan Özbekistan


Özbekistan ile Gürcistan turizm alanında işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. 

Taraflar 15 Mayıs'ta Tiflis'te, Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası ve Gürcistan-Özbek İş Birliği tarafından düzenlenen ilk Gürcü-Özbek iş forumunda ortak projelere ilgi duyduklarını belirttiler. 

Özbekistan'dan milli hava ve demiryolu şirketleri, otomobil endüstrisi kuruluşları, hafif sanayi, ilaç, alkollü içecek üreticileri, elektrik mühendisliği ve yapı malzemeleri temsilcileri Tiflis'e geldi. Forumda Gürcistan'dan 70 şirket yer aldı.

2017 yılında ülkeler arasındaki dış ticaret cirosu 71 milyon dolar iken, bir önceki yıla göre 10 milyon dolara azaldı. Gürcistan'ın Başbakan Yardımcısı  ve Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Dmitri Kumsişvili, Özbekistan'ın Dış Ticaret Bakanı Cemşit Hocayev ile görüşmesinde bu durumun ikili ticaret fırsatları için olanak sağlamadığını bildirdi.

Toplantıda ülkeler arasındaki demiryolu ve karayolu taşımacılığı cirosunu arttırmak, ticaret, yatırım, turizm, enerji, ulaştırma ve lojistik, iletişim, bilgi teknolojileri alanlarında işbirliğini geliştirmek konuları ele alındı. Gürcistan ve Özbekistan arasında doğrudan seferlerin başlatılması da müzakere konusu oldu.

Kaynak: fergananews.com